3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A két legnagyobb amerikai jelzáloghitelező, a Fannie Mae és a Freddie Mac mostanra teljesen elértéktelenedett - mondta el Warren Buffet amerikai milliárdos a CNBC tévétársaságnak.

Warren Buffett szerint a két jelzálogcég lényegében megszűnik létezni önálló cégként, hiszen mostantól különösebb kikötések nélkül hitelezhetnek, mivel egy kitöltetlen csekket kaptak a kormánytól. A Fannie Mae és a Freddie Mac régóta problémákkal küszködnek, a múlt hónapban Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter felhatalmazást kapott a kongresszustól, hogy ha szükséges, állami segítséget nyújtson nekik.

A két jelzálogintézet részvényei tegnap 20 éves mélypontra estek vissza, mivel a befektetők arra számítanak, hogy az állami segítség ellenére értéktelenek maradnak a papírok. A Fannie és a Freddie azért különösen fontos a kormány számára, mivel ez a két cég kezeli a 12 000 milliárd dolláros amerikai jelzálogállomány mintegy felét.

Buffett szerint a két cég termékei túl vannak értékelve, a vállalatok csak azért maradhattak fenn eddig, mert mögöttük áll a pénzügyi kormányzat. A milliárdos befektetési csoportja, a Berkshire Hathaway 2001-ig a Freddie Mac egyik fő részvényese volt, de Buffett szerint akkor kezdtek látszani, hogy nem működik rendesen a cég.

A két jelzálogcég az elmúlt egy évben együtt 15 milliárd dolláros veszteséget produkált, a mulasztások rekordszintre emelkedtek, aminek az lett a következménye, hogy csökkent a cégek alaptőkéje. Ez vezetett aztán oda, hogy a cégek egyedül nem tudtak megbírkózni az ingatlanválság következményeivel, ezért kérték a pénzügyminisztert, hogy lépjen elő válságtervével.

A Fannie Mae részvényei az utóbbi egy évben 95 százalékkal lettek olcsóbbak, ma a nyitás előtt kissé erősödve 3,4 dollárt értek. Egy éve még közel 70 dollárért adták a cég papírjait. A Freddie Mac sem járt sokkal jobban: egy év alatt értékének 91 százalékát veszítette el.

A két cég piaci értéke is meredeken zuhan az év eleje óta: a Fannie januárban még 40 milliárd dollárt ért, mára 5,2 milliárdra csökkent értéke, míg a Freddie 22 milliárdos piaci értékről 2 milliárdra esett vissza.

A Fannie Mae-t még Franklin D. Roosevelt hozta létre a harmincas évek gazdasági világválságának idején, amikor az ipari termelés 50 százalékkal csökkent, a munkanélküliség pedig 30 százalékra emelkedett. A Freddie Mac a hetvenes években kezdte működését, amikor az amerikai gazdaságot a vietnámi háború sújtotta.

Jelenleg mindkét cég állami garanciavállalással működik: a bankoknál alacsonyabb kamatra adhatnak hitelt, a jelzálogokat pedig alacsonyabb haszonnal adhatják az ügyfeleknek, az így kieső pénzt állami hitleekből kapják meg.

További hír az amerikai pénzügyi szektorból, hogy a koreai KDB befektetési társaság továbbra is nyitott a tárgyalásokra a Lehman Brothers tulajdonrészének megvételéről. A Financial Times tegnap számolt be arról, hogy augusztus elején kudarcba fulladtak a tárgyalások, mivel az amerikaiak túl sokat kértek a Lehmanért. Most nyilatkozott az ügyben a KDB képvieslője, aki elmondta: többféle lehetőséget vizsgálnak arra, hogy betörjenek a globális pénzügyi piacra, ezek közül az egyik a Lehman tulajdonrészének megvétele. A negyedik legnagyobb amerikai bank maximum 50 százalékos részt adna el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!