3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhatóan ma este újabb negyedszázalékos kamatcsökkentést jelent be az amerikai jegybenk, utána azonban pihenhet egy ideig.

Nagy valószínűséggel 25bp-ot csökkent a Fed, hogy a szép 2,00%-on állapodjon meg egy időre az irányadó ráta. Véleményem szerint itt a Fed pihenőt fog betenni, hiszen a 325BP-os vágás egy éven belül egy jelentős infúzió a megtépázott gazdaságnak, ha még ehhez hozzávesszük, hogy a Fed milyen adminisztratív eszközökkel segíti a bankrendszert, akkor megállapítható, hogy a Fed 80%-ban kimerítette már a repertoárját.

A fundamentális kép továbbra is siralmas: a lakásárak 20-30%-ot korrigáltak, a benzin ára 3,7USD/gallon, elbocsátások...szóval nem sok minden, ami nagy optimizmusra ad okot. Egyedül a megtakarítások (nem az újak, hiszen a megtakarítási ráta 0%) hanem az eddigiek, a befektetések tartják magukat. Ha a piacok is elkezdenek esni, akkor az utolsó szalmaszál is elég a fogyasztó kezében: kapitulál. Már most is látni ezt, hiszen a bankok egyre többet raknak félre, hogy a fogyasztási hitelek csődjét fedezzék. Ez már nem a jelzálogpiacról szól, már nem. Ez már reálgazdasági hatás. A pestis gyűrűzik.

Emellett itt az infláció, a legjobbkor. Persze az ex-ex-ex index, melyből minden lényegest kiraknak (élelmiszer, energia...) az alig emelkedik, így "nincs infláció", de Mr and Mrs Sixpack igen csak érzi a drágulást. Racionalizálnak: WMT-nál vásárolnak, hybrid autót vesznek etc. Már ha tudnak. Az infláció ellen nem sokat tud a Fed tenni: vág, mert az kell a gazdaságának, az inflációval törődjenek az EM országok, hiszen miattuk van. A többi ország annyit tehet (mint mini hazánk is, lásd Az indiai kőtörő esete), hogy autopilot móduszban emelget párhuzamosan, nehogy a valutája a carryloss miatt begyengüljön, és importáljon ezzel még több inflációt. Ezzel persze elnyírják a helyi keresletet és a versenyképességet.

Az EM országoknak sokkal többet kellett volna emelniük. Brazilia, C/A deficitbe csúszik idén! Ez nagy szó, hiszen míg korábban ők is finanszírozták a világot, most már őket is finanszírozzák! És ez mind a fogyasztás túlpörgése miatt. Ez már lufi (shorta érett a Bovespa már rég). Lassan a nagy finanszírozók is adósokká válnak? Az már tényleg a vég lesz, de még nem vagyunk teljesen ott.


Összefoglalva: piac 25bp-t vár, meg is kapja valószínűleg. Ezzel a Fed pihizik, hiszen a mardék 200bp a 0%-ig még kellhet, ha a legsötétebb szcenárióba csúszna az USA gazdasága. Infláció az probléma, mely megoldható lenne az EM országok növekedésének csökkentésével, talán lassan felfogják, hiszen az ECB nem tudja az infláció gyökerét kiírtani: nem az EUR-zóna fogyasztása a probléma. A részvények rövid távon túlvettek, a kötvények túladottak, így lehet kis korrekció. Amúgy a piac egy hosszútávú oldalazásban van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!