Az FOMC jegyzőkönyve egyebek között azt tartalmazza, hogy a Fed készen áll megtámogatni a gazdaságot, aminek a növekedése lelassult. Erre azonban csak abban az esetben kerülne sor, ha romlanának a kilátások. A Fed ugyanakkor úgy véli, hogy az amerikai gazdaság nem kerül újra recesszióba. A jegyzőkönyv szerint a kamatdöntő ülésen a megbeszélések középpontjában egy új állampapír-vásárlási program kérdése állt, amivel élénkíteni lehetne a gazdaságot, és csökkenteni a munkanélküliséget. A kamatdöntők ugyanakkor arról nem tárgyaltak, hogy összegben mekkora lehetne a program.
Szeptember 21-én a FOMC nem változtatott az alapkamaton. A Fed alapkamata - napikamatcélja - 0,0-0,25 százalék maradt, 2008. december 16-a óta nem változott. Azóta, hogy a Fed 2008 decemberében nulla közeli szintre csökkentette az irányadó banki kamatot, a gazdaságélénkítés, a tőke árának további csökkentése érdekében értékpapír-vásárlási programot indított. Ennek keretein belül azóta több mint 1,7 billió (ezer-milliárd) dollár értékben vett a Fed hosszú lejáratú állampapírt. Az intézkedésnek köszönhetően gyengült a dollár a rivális nagy valutákkal szemben, amiért a befektetők a magasabb hozamot ígérő japán és brazil valutákba fektették pénzüket.
A recesszió 2009. júniusában ért véget az Egyesült Államokban, de a kilábalás a válságból továbbra is lassúnak bizonyul. Az idei év második negyedévében csupán 1,7 százalékkal bővült éves összehasonlításban a világ legnagyobb gazdasága az első negyedévi 3,7 százalékos bővülést követően. Az újabb és újabb kedvezőtlen gazdasági adatok tovább csökkenthetik a kilátásokat az idei év második felére. A munkanélküliség változatlanul a nyugtalanító 9,6 százalékos szinten áll. A jegyzőkönyv ismertetése után mintegy 30 perccel pluszba kerültek a vezető New York-i tőzsdemutatók, miután előzőleg csak a Nasdaq volt a hétfői záró szint fölött.
MTI