A jegybank felmérése szerint egyre nehezebbé vált a hitelhez jutás a tavalyi év végére. A szigorítás okai világosak, a lakossági szektor továbbra sem képes hiteleinek pontos fizetésére, így a tavalyi év utolsó negyedévében 7-ről 9 százalékra emelkedett az átstrukturált jelzáloghitelek aránya. Az átstrukturált hiteleken belül a 30 napon túl nem fizető ügyfelek száma 27,5 százalékos értékről megközelítőleg 30 százalékra emelkedett. A 90 napos elmaradással rendelkezők aránya ennél szerényebb mértékben emelkedett, 17-ről 18 százalékra.
A növekedés akár ennél nagyobb mértékű is lehetett volna, ám a bankok sok esetben meghosszabították a türelmi időt, és az új átstrukturálások miatt csökkent a rossz hitelállomány súlya az összes ilyen hitel körében.
A lakáscélú hiteleknél a bankok nettó értelemben vett 31 százaléka szigorított a tavalyi utolsó negyedévben, elsősorban a kockázati prémium, és nem az árjellegű tételek terén. A fogyasztási hitelek terén a szabad felhasználású jelzáloghitelek voltak azok, ahol szigorodtak a feltételek, míg a hitelkártya szegmensben már gyenge enyhülés is tapasztalható volt. A hitelek iránti kereslet növekedőben van, a lakáscélú hitelek terén a bankok nettó értelemben vett 35 százaléka, a fogyasztási hitelek terén 29 százaléka számolt be a kereslet élénküléséről. A fogyasztási hitelek terén elsősorban a hitelkártyák és az áruhitelek iránt növekedett a kereslet, míg a gépjármű-finanszírozás iránt tovább csökkent a kereslet.
Két negyedév enyhülést követően a vállalati hitelek piacán is megtört a trend, 2010 utolsó negyedévében a bankok 24 százaléka szigorított feltételein. Kedvező jel, hogy a következő félév során a kis és mikrovállalatok terén 15 százalék már enyhítene a feltételeken. A szigorítás itt is elsősorban a kockázatos hitelek prémiumában jelentkezett, de több negyedév után ismételten szigorítottak az adóstól megkövetelt szerződéses kötelezettségvállaláson, a minimálisan elvárt hitelképességi szinten, valamint a fedezeti követelményeken is. A hitelek iránti kereslet az utolsó negyedév során növekedett, a bankok 18 százaléka számolt be hasonló tapasztalatokról. Az igények növekedése megoszlott a rövid- és a hosszú lejáratú hitelek között, és ezen a területen a bankok további növekedésre számítanak.
Az önkormányzati hitelek piacán jóval kockázatérzékenyebbek lettek a bankok az elmúlt év során, így a hitelezési feltételek és a hitelezési hajlandóság is romlott a részükről. Ennek eredményeként megszűnt az önkormányzatok azon lehetősége, mely nagyon kedvező árazás mellett viszonylag laza feltételekkel produkált számukra finanszírozást.
mfor.hu