Az euróra szinte mindenki bullish volt, és ez lett a veszte. Amikor egy piacon mindenki bull lesz, akkor az a piac össze fog omlani. Nem is tehet mást. Hiszen a marginal buyer hiányzik benne. Ennek lett az olaj és a gáz után az EUR, mint valuta is áldozata. Persze kellett hozzá az EKB is, melynek fejében is egy nagy kuszaság van most: az olasz gazdaság a legfrissebb múlt heti adat szerint már recesszióban van, az ír lakásárak a mai adat szerint az elmúlt hónapban 10 százalékot estek és a sorolhatnám még az adatokat a német ipari termeléstől a fogyasztói bizalomig. A gazdaság eléggé ramatyul áll, lassul az export ipar is, hiszen a fejlődő országok is lassulnak. Másik oldalon az infláció. Az EUR további erősödése majd elnyírja sok USA cég profitját, hiszen az elmúlt negyedévekben iszonyatos mértékben profitáltak az USD vonaglásából. Majd meg lehet nézni a negyedéves számokat. Az EUR export cégeknek ez olyan, mint az éveken át szárított szaharában egy eső, melyet remélik, még sokáig tart... .
A több éves, évtizedes tőkeáttétellel fújt lufi ereszt szépen. Jó adag tőkeáttételnek kell kimenni a gazdaságból, hogy a masina ismét ketyegjen. A bankok közül már sok nem tud/akar ilyen szinten több részvényt kibocsátani, mert azzal csak maga alatt vágná a fát, ezért szépen eladogatják a hiteleiket (mint ma is tette a RBS és korábban a Merrill), így javítva a tőkésítettségükön. Ha nem megy a növelés a jobb oldalt, akkor csökkentsük le a bal oldalt. Ezeket persze olyan áron adják el, hogy az vevőt generáljon. Itt jönnek be a képbe a nagy distressed debt alapok, akik csemegézhetnek a bonanzában: rég volt ennyi eladó struktúra és más egyéb az "árat ide mindegy milyet" piacon... Ezek az alapok lesznek a következő évek sztárjai, ami a teljesítést illeti: jobbak mint bármely részvény vagy kötvény, de ezt is már megírtam pár hónapja, így nem ismétlem tovább magam.
Meddig esik még az olaj? Hát ha sokan kérdezik, akkor még sokáig. Egy mai hír szerint, a kínai olajimport 7 százalékkal esett legutóbb. Persze egy ilyen hírt nem kell túlértékelni. Ma a GS elemzője nagy okosan meglátta, hogy a kínai gazdaság le fog lassulni az olimpia miatt, mert ott annyira visszafogták az ipari termelést, hogy a környezetszennyezés csökkenjen a játékok idejére. Ez is mennyire groteszk nem? Egy olyan világban élünk, ahol megy a termelés MINDEN ÁRON, ahol emberek milliárdjai szutyokban és elszennyezett környezetben élnek és dolgoznak, hogy mi itt pár ezer kilométerrel arrébb, esetleg az Alpokban kiüljünk egy wellness-hotel teraszára és ott pl. Nintendozzunk egyet... . Hogy ez így a végtelenségig nem fog menni, az is tuti... . Na de vissza az olajhoz, szóval az olimpiának is vége lesz egyszer, és akkor majd a kínai részvénypiac is emelkedik majd, meg a nyersanyagok is, hiszen a masinát ismét bekurblizzák: jó nagyot pöffen, és száll ismét ki a nyersanyagpiacokat megnyugtató korom a kéményen... . Szóval közel lehet a korrekció alja... .
Egy drámai mértékben lelassuló világgazdaság persze tovább küldheti le a nyersanyagpiacokat is, és sok a beragadt is, szóval ami biztos, azok a pár hetes, hónapos csúcsok, azok évek múltán lesznek majd csak túlszárnyalva. Most még nézegessük, válogassuk ki, melyiket akarjuk majd venni ha itt a korrekció vége, ez az idő most arra való, ja és hogy szurkoljunk az olimpikonjainknak!
És még valami: holnap jár le a moratórium, mely megtiltotta az USA-ban a prime brókerek ("bankok") shortolását... . Egy ilyen rövid távon felhúzott piacba aztán lehet holnaptól önteni ismét a részvényeket?