5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábban lehetett arra számítani, hogy az MNB még 2008 végén mérsékli az alapkamatot, most azonban a globális nehézségek miatt ennek esélye csökkent - olvasható a Generali Alapkezelő elemzésében. A szakemberek szerint a kormány és a jegybank most a stabilizáló intézkedések hatását várja, ha nem lesz meg a kellő hatás, akkor szükség lehet komolyabb beavatkozásra a forint- és állampapírpiacon.

Hosszabb távon gyengítheti a forintot a devizahitelezés szűkülése, azonban ez csak az egyik tényező, ami befolyásolja a magyar deviza árfolyamát - vélik a Generali Alapkezelő szakemberei. A részvénypiacokon azonban - hasonlóan más elemzőkhöz - a Generali Alapkezelő is úgy gondolja, hogy érdemes most bevásárolni, mivel nagyon vonzó a magyar papírok árazása.

A Monetáris Tanács hétfői ülése után kiderült, hogy a döntéshozók nem tárgyaltak sem a kamatcsökkentésről, sem pedig a kamatemelésről, azaz csak a tartás került szóba. Az utóbbi hetekben a kormány és az MNB több olyan intézkedést is hozott, melyek stabilizálhatják a piacot, többek között 200 milliárd forinttal csökkentették a kínálatot az állampapírok piacán, valamint az MNB is vásárol kötvényeket.


"Ezek mind olyan intézkedések, amelyek 1-2 nap alatt nem hatnak, több hét kell, míg a hatásuk átfuthat a rendszeren. Ha mindezen intézkedések nem hoznak megoldást, akkor kell az MNB-nek drasztikusabb lépésekhez folyamodnia, ami lehet akár kamatemelés vagy devizapiaci intervenció is" - mutatott rá elemzésében Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője. "Kamatcsökkentésre egyelőre nem látunk lehetőséget, az ország stabilitása nyilvánvalóan prioritást élvez" - tette hozzá.

A fenti intézkedések stabilizálhatják a piacot, de fontos szerepe van az időtényezőnek, ugyanis az országnak a finanszírozhatóságát illetően kell komoly érveket letenni az asztalra. Ebből a szempontból kiemelhető pozitívum a költségvetés alacsonyabb hiánnyal való áttervezése. Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt sem, hogy az ország rövidlejáratú adósságának (aminek megújítási kockázata most fókuszba került) több mint felét anyabank-leánybank közötti pozíciók teszik ki, így ezen a téren inkább túlzók a piac aggodalmai, ahogy azt Simor András is kiemelte több nyilatkozatában.

"Hosszabb távon a devizahitelezés lelassulása szisztematikusan forintgyengítő lehet, ám középtávon nem csak ez az egyetlen tényező, amely a fizetési mérlegünkre hatással lehet." – ismertette a forint árfolyamának alakulásával kapcsolatos várakozásait Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.

A szakember hozzátette: A forint árfolyama, annak változékonysága is bizalom kérdése. A piac szereplői egyelőre nem látják tisztán, hogyan alakulnak a jövőbeni deviza pénzáramlások. Csak első reakciók vannak, (export visszaesik, kevesebb devizahitel felvétel miatt megfordul ezen üzletág pénzáramlása stb.), s ilyenkor mindenki hajlamos szélsőséges eseteket beárazni. Ugyanúgy, ahogy a kötvénypiac esetében, a befektetőknek tények kellenek, hogy bizalmuk visszatérjen.

Hazánk lehetséges leminősítésével kapcsolatban a Generali Alapkezelő elemzője úgy véli: a nemzetközi cégeknek - Fitchnek és a Standard & Poor's-nak korábban jeleznie kellett volna, hogy szerintük nagy a baj. "Nekik legalábbis az előrejelzés lenne a feladatuk, ezzel szemben azt láttuk, hogy a világ legnagyobb biztosítója is bedőlhet kiváló hitelminősítés birtokában" - tette hozzá elemzésében Vízkelety Péter.

Azt is érdemes tudni, hogy a legtöbb befektető, köztük mi is, inkább a saját szemének hisz mostanában, nem pedig a rating-nek. Ettől függetlenül igaz, hogyha további leminősítések jönnek, az mindenképp kedvezőtlen hatással lenne az országra, viszont azt is látjuk nap, mint nap, hogy a döntéshozók éppen ennek az elkerülésén dolgoznak - olvasható a kedden kiadott elemzésben.

A nemzetközi piacokon a bizalom terén ha lassan is, de látszik javulás, ami a bankközi kamatok jelentős csökkenésében érhető tetten. A magyar bankok közötti forinthitelezésben nem is volt érzékelhető bizalomvesztés. A devizalikviditás biztosításával láthatóan voltak/vannak problémák, de úgy véljük, hogy első határozott lépésként az ECB 5 milliárd eurós hitelkerete segítség lehet, mivel így az MNB úgy segíthet a partnerkockázatok kezelésében, hogy az ország devizatartalékait nem kockáztatja.

„Megítélésünk szerint a jelenlegi eséseket már egyértelműen vételekre érdemes kihasználni a MOL és az OTP piacán egyaránt, ugyanakkor látni kell, hogy a mostani történet már nem csupán az értékeltségi szintekről szól. A rövid távú veszélyt abban látjuk, hogy egy elhúzódó és kedvezőtlen befektetői környezetben tartósan elfordulnak a kockázatosnak ítélt eszközöktől a befektetők: a magyar piac pedig mostanság kiemelten ebbe a kategóriába tartozik.” – mondta Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.

Amennyiben a megvásárolt saját részvényekkel korrigálunk, a MOL eszközértékétől lényegesen elmaradó szinteken forog, ugyanakkor a régiós szektortársak árazása hasonlóan attraktív a lengyel PKN, az osztrák OMV és az orosz Lukoil esetében is. A következő évek növekedési sztoriját egyértelműen a horvát INA megszerzése jelenti, éppen emiatt nagyon fontos, hogy részleteket illetően milyen megállapodás jön létre a horvát kormánnyal.

Domináns hazai hitelintézetként az OTP "a tipikus magyar beteg", hiszen részvényeinek értékeltsége lényegesen elmarad a régiós bankszektor egyébként historikus viszonylatban igen nyomott árazásától. A likviditást szem előtt tartó külföldi befektetők a forintpiacon és a bankrészvényen keresztül a magyar makrogazdasági kilátásokat adják-veszik, ennek megfelelően a nemzetközi médiában látható szakértői vélemények: az izlandi példa és a magyar államcsőd esélyeinek mérlegelése a megszokott diszkontot ugrásszerűen növelte az OTP esetében az elmúlt hetekben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!