4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elmaradt influenzajárvány, beszakadt rubel és hrivnya árfolyam, valamint egyelőre érthetetlen állami garanciafelmondás is sújtotta az első negyedévben a Richtert. Esettanulmánnyal felérő alkalmazkodási folyamat Ukrajnában.

"Ukrajnában nincs háború" - jelentette ki Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója a cég első három hónapját bemutató sajtótájékoztatóján. Erre a kijelentésre azért ragadtatta magát a cégvezér, mert a prezentáción résztvevők azt találgatták, vajon milyen megfontolásból mondta fel február 20-ával a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt (MEHIB) a gyógyszergyár ukrán értékesítésére kötött biztosítását.

Mivel a MEHIB képviselői nem voltak jelen, így ez a kérdés nem került egzakt módon megválaszolásra, arról viszont képet alkothattak a résztvevők, hogyan alkalmazkodik az ukrán gazdaság egy alapjaiban megváltozott politikai helyzethez. Hogyan próbálják meg kezelni a gazdaság szereplői a 30 százalékkal bezuhanó nemzeti fizetőeszköz okozta kockázatokat, milyen lépéseket lehet tenni annak érdekében, hogy egy cég a leszállított áru ellenértékéhez hozzájusson.

Miután a magyar állami tulajdonú Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) február végén tehát felmondta a garanciát, a Richter Gedeon menedzsmentjének azon is kellett és még kell most is dolgoznia, hogy az ukrán szállítások ellenértékére valamilyen formában garanciát kössön. (A cikk írásával párhuzamosan megkerestük a MEHIB-et, de egyelőre választ nem kaptunk tőlük.) A Richter vevői, a gyógyszer-nagykereskedők ugyan rendelkeznek bankgaranciával, de mivel egy gazdasági, pénzügyi válság első körben leginkább a bankokat sújtja, így kérdés, hogyha tényleg szükség lenne a bankgarancia lehívására, az mennyit is érne valójában.

Az mfor.hu kérdésére a Richter-vezér elmondta, hogy tapasztalata szerint a nagykereskedők fizetési hajlandóságával, illetve képességével egyelőre nincs probléma. Igaz, a hrivnya 30 százalékos leértékelődése, a megszorítások az értékesítési lánc legvégén található patikákban már éreztetik hatásukat, hiszen a vevőknek, vagyis a betegeknek az importált termékekért már 30 százalékkal többet kell fizetniük. Emiatt a patikák bevétele visszaesett, és mivel a bizonytalan környezetben banki hitelhez is nehezebb jutni, így az értékesítési lánc legvégén szereplő kiskereskedelmi egységek finanszírozása már problémás. Ezért a nagykereskedők a patikusoktól egyre gyakrabban kérik előre a szállítmányok ellenértékét, ami persze a forgalom visszaeséssel jár.

A Richter a saját vevői, tehát a nagykereskedők felé egyelőre még nem alkalmazott semmiféle fizetési szigorítást. Arra azonban a magyar gyógyszercég figyel, hogy csak annyi terméket értékesítsen, annyi érték legyen az ellátási láncban, amely még biztosítani tudja, hogy ne alakuljon ki áruhiány.

Bogsch meglátása, illetve a Richter menedzsmentje szerint az ukrán gazdasági válság tovább fog fokozódni, hiszen még ha a politikai válság egyik napról a másikra megoldódna is, a gazdasági folyamatok sokkal lassabban reagálnak. A 30 százalékos hrivnya leértékelődéséhez történő alkalmazkodásnak pedig még csak az elején járunk. Emiatt a társaság az idei ukrán értékesítésében 35 százalékos visszaesést vár dollárban. Az első negyedévben ebből euróban 23 százalék már realizálódott, tehát az előrejelzésben is tetten érhető, hogy az ukrán gazdasági válság hatása még nem jelent meg teljes mértékben a gyógyszergyártó számaiban.

Nem volt influenzajárvány, de nagyot gyengült a rubel

Ukrajna mellett Oroszország miatt fájhat leginkább a Richter menedzsmentjének a feje. Ugyan a magyar multi tartja, sőt kisebb mértékben még fokozta is piaci részesedését, de az orosz gazdaság megtorpanása, valamint az idén elmaradt influenzajárvány miatt a teljes piac visszaesett. A Richter számaiban ez 21,3 százalékos euróban számolt zsugorodást jelent, ami körülbelül megegyezik azzal a 22 százalékkal, amekkora visszaesést várnak Bogschék az éves orosz bevételekben. Lengyelországban szintén az elmaradt influenzajárvány okozott 14,8 százalékos mínuszt. (A Richter első 3 havi eredményének részletes számait hajnali cikkünk tartalmazza.)

(Forrás: richter.hu)

Nyugat-Európában viszont elsősorban a nőgyógyászati termékeinek köszönhetően "szárnyal" az értékesítés, hiszen 26,7 százalékos értékesítési boomot lehetett feljegyezni. És a jövőbeni kilátások sem rosszak, miután immár csak Olaszországban nem támogatott készítmény az Esmya. Ennek megfelelően 10-15 százalékos éves növekedési pluszt vár euróban ezen a piacon a menedzsment.

Azonban még ez sem fogja tudni teljes mértékben kompenzálni az orosz és az ukrán szakadást, így 2013-hoz képest euróban 6 százalékos várható visszaesést jelez előre a Richter. Ez egyébként valamennyivel rosszabb a februári előrejelzésnél.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!