Ami tény, hogy az üzemanyagár-emelkedés utolsó két köre, mondjuk 90-100 dollártól 135 dollárig, az árakban még nincs sehol. Hasonló a helyzet a takarmányokkal is. Így az infláció az idei évben várhatóan még biztos növekszik majd világszerte. Csökkenésre talán a jövő évben számíthatunk, amikor is az idei év lesz az "alap" vagy bázisév, és ha az árak lassan stabilizálódnának, akkor az infláció is alacsonyabb lenne. Elvileg.
Itt jön egy másik gondolat a képbe: mindez a konjuktúra erősségétől függ. A fejlődő országoknál egyértelműen látszik, hogy a gazdaság a most jelentett adatok szerint lassulóban van. Lassuló gazdaság, csökkenő belső kereslet, az árak nyomják fel a költségeket a vállalatoknál, de azok ezt nehezen tudják csak továbbadni, mivel a kereslet is lassul.
Amennyiben azonban az inflációs nyomás és a nyersanyagárak is stabilizálódnának, akkor lehet, hogy a vállalatok lassan emelgetnék áraikat - ezt a korábbi években nem tudtak megtenni -, hogy a profitrésüket ismét megemeljék.
Az igazi kérdés, lelassul-e a gazdaság olyan mértékben és olyan gyorsan, hogy az visszafogja az infláció megugrását. Tehát ahhoz, hogy az inflácó csökkenjen, jelentős világgazdasági lelassulásra van szükség. A központi bankoknak sem olyan egyszerű a feladatuk, mivel a mostani rendszerben nem csak egy "normál" lelassulással kell megküzdeniük, illetve kvázi azt elfogadni cserébe az alacsonyabb pénzromlásért, hanem az egész bankrendszert meg kell támasztaniuk alulról, nehogy berogyjon.
Kijelenthetjük, hogy ilyen nehéz feladatuk a központi bankoknak és kormányoknak - a háborús pusztítástól eltekintve - talán még nem volt: ha kamatot emelnek, azzal saját bankjaikat (például a laposodó vagy inverz hozamgörbék miatt) és a fogyasztást is "elnyírják", ha nem, akkor oda a hitelességük, és az infláció várhatóan meggyökerezik. És ha egyszer meggyökerezett mint a gaz, nem lesz könnyű kiirtani.
Véleményem szerint a gazdaság lelassulása majd mindent elintéz. Az USA-ra rég nem látott szomorú idők várnak, de a kínai vázára is repedések kerülnek majd.
Mibe fektessünk? A részvények elvileg jók az infláció ellen, már ha a cégek tovább tudják adni a költségemelkedést. De nem fogják tudni, mert az embereknek nincs pénze, hiszen Nyugat-Európában és az USA-ban alig voltak béremelések, sőt... Akkor pedig nem is lehet várni, hogy tovább fogyasszanak. Az USA-ban nagy elbocsátások és lakáscsődök vannak. Például májusban - az előző év azonos hónapjához képest - negyven százalékkal nőtt meg a lakáscsődök száma!
Ezek a hitelek persze majd jobban megtépázzák a bankokat, amelyek amúgy is nyögnek a subprime miatt. De mi van, ha - most már lassan ez a helyzet - a "jó" adósok is inkább felmondják lakáshiteleiket? Persze van ezek között második lakás, amelyet bérbe adtak, de ezek aránya nem jelentős.
Lassan a bankok részvénykibocsátásának is vége szakad. Olyan alacsonyan lesznek a részvények, hogy már nem tudnak kellő mennyiségű új részvényt kibocsátani. Ezen a szinten a felhígulás már óriási. Mi lesz akkor? Csőd? Igen, sok bank majd csődbe megy, főleg az amerikai kis- és középbankok, meg lehet, egy-két nagy is, amiket majd valahogy megmentenek, ÁLLAMOSÍTANAK. Az államnak majd ismét be kell szállnia a gazdaságba. Hogy ez az USA kormánya lesz, vagy valamely arab állam, az más kérdés
Persze mindez iszonyúan pesszimistán hangzik. DE KÖNNYEN REALITÁS LEHET. Már lassan egy éve negatívan látom a következő időszakot, és lehet, a feketeleves még csak most jön.
Végezetül álljon itt egy kis ábra arról, hogyan viselkednek a P/E hányadosok inflációs időkben. Összehasonlításképpen: most a P/E-k 10-20 közt vannak (a Nasdaq-ról ne beszéljünk).
Forrás: UBS