3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt napokban megindult ismét a hedge-alapok vadászata, akiket felelőssé tesznek a görög finanszírozási hozamok megugrásával. A Bloomberg hozott ki ma egy hírt, mely taglalja, hogy az úgynevezett makro hedge-alapok, melyek makrogazdasági „félreárazásokat” igyekeznek meglovagolni, az idén -1 százalékot hoztak, szóval nem keresték agyon magukat a görög válságon. Persze, természetesen, lehettek a mintában hedge-alapok, melyek igen is jól teljesítettek a válság miatt. Egyet azonban ne feledjünk el: mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, azaz a görög problémák okozták a refinanszírozás megdrágulását, vagy a refinanszírozás megdrágulása okozta a problémákat?

A Bloombergen látott napvilágot egy kimutatás, mely az úgynevezett makro hedge-alapok, melyek makrogazdasági „félreárazásokat” igyekeznek meglovagolni, az idén -1 százalékot hoztak. Szóval nem keresték agyon magukat a görög válságon. Természetesen, lehettek a mintában hedge-alapok, melyek igen is jól teljesítettek a válság miatt. Egyet azonban ne feledjünk el: mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, azaz a görög problémák okozták a refinanszírozás megdrágulását, vagy a refinanszírozás megdrágulása okozta a problémákat?

Én úgy gondolom, hogy a görög gazdasági problémák nagyban okozói ennek a bizalmi válságnak. Ez az egész úgy működik (általában), hogy vannak problémák a világban, mint amilyen az USA-lakáspiaci lufi is volt, melyek egy katalizátorra várnak, hogy kirobbanjanak. Ilyen a görög helyzet is: a görög adósság már régóta magas volt, köztudott volt az olaszok és a görögök trükközése az eurózónába jutás miatt is, mégis csak most vált a helyzet elviselhetetlenné a görögöknek, amikor már közel 60 milliárdot kell görgetniük. A gazdasági válság elapasztotta az amúgy is gyatra adóbevételeket, az egész lakosság együtt játssza a rabló- pandúrosdit az adóhatósággal, de a másik oldalon, amikor ennek a hátulütőivel szembesülnek, akkor mindenki fel van háborodva. Persze, mint tudjuk, a hal a fejétől bűzlik. Mindenhol.


Visszatérve a tyúkra és a tojásra. A CDS-ok megugrását sokszor Sárközy elnök bankjai okozták, mivel sok francia és német bank tele volt görög kötvénnyel, és azok kezdeti enyhe esése a kockázatfigyelői rendszerekben vészjelzőt kapcsolt be. "Csökkentsd a kockázatot!!" És ez úgy kb. mindenkinél egyszerre, és mivel azt tudjuk hogy ez nem megy, ezért nagy volt a tódulás, tumultus.... . Erre, persze pár dörzsölt hedge-alap rájátszhatott... . Nem vitás. De azért ne nyeljük már le ezt a parasztvakítást, hogy a gonosz hedge-alapok tehetnek mindenről. Ők mindig csak rájátszanak: hibáztassuk a kockázati rendszerek prociklikusságát és a sok bankot, alapkezelőt, akik igyekeztek csökkenteni kockázatukat. A görög kötvények is egy tipikus "carry tradek" voltak: "olyan mint a német bund, csak többet hoz". Ez akkor olyan 0,2 százalék volt. Sokan, ezért a 0,2 százalék többlethozam fejében túlsúlyozták ezeket a papírokat, és amikor ez a különbség kiment 3 százalékra, tizenötszörösére, akkor beparáztak.

Az egész nem más, mint egy újkori görög dráma, vagy inkább tragikomédia? Ki hogy gondolja, illetve ki melyik oldalon áll... .

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!