Tegnap fekete napjuk volt a vezető európai bankoknak, az UniCredit után egyre több pénzintézetről terjednek el olyan pletykák, hogy bajba kerülhet a hitelválság miatt. Egyelőre csak pusmognak a piacon, senki nem tud semmi biztosat, de a pánik nagy az európai bankokkal kapcsolatban. Az Erste ma megpróbálta megnyugtatni a befektetőket azzal, hogy közleményt adott ki idei várható eredményeiről, melyek a tervek szerint kedvezőek lesznek.
Az európai nagybankok a múlt héten kerültek veszélybe, amikor az olasz UniCredit árfolyama néhány nap alatt meredeken zuhant, a befektetők pedig kezdtek elpártolni a banktól. A hét elején aztán több régiónkban is érdekelt pénzintézettel kapcsolatban jelentek meg olyan pletykák, hogy bajba kerülhet a hitelválság miatt. Ezek közül a két legjelentősebb az Erste és a Raiffeisen, melyek hétfőn meredeken zuhantak a Bécsi Értéktőzsdén, mindkét bank több mint 14 százalékot bukott.
Ezekhez jön még hozzá, hogy tegnap a BÉT-en az OTP is nagyot zuhant, a nap végén majdnem 11 százalékkal értek kevesebbet a papírok, mint pénteken. Persze ez nem jelenti azt, hogy a fenti bankok bajban vannak, a zuhanások csak azt jelzik, hogy nagy a pánik a piacon. Hétfőn Szántó András, az Equilor elemzője kérdésünkre elmondta: az európai bankpiacon a legnagyobb gond az, hogy a befektetők nem látnak tisztán, nem lehet tudni, hogy állnak a kontinens nagy bankjai. Éppen ezért szerinte az jelenthetne megoldást a problémára, ha minden pénzügyi cég nyilvánosságra hozná, mekkora veszteségek várhatók, illetve milyen kintlevőségei vannak megbízhatatlan hitelek formájában.
Azt nem szabad elfelejteni, hogy a tengerentúlon is hasonlóan kezdődtek a problémák, mint ami tegnap Európában tapasztalható volt: néhány nap alatt nagyot buktak a bankok, így a befektetők elfordultak tőlük, nem tudtak újabb forrásokat bevonni. Ez aztán törvényszerűen likviditási gondokhoz vezetett. Az árfolyamok zuhanásában sokszor az is közrejátszott, hogy negatív pletykák terjedtek el a piacon. Pont mint Európában.
Az Erste ma igyekezett megnyugtatni a befektetőket azzal, hogy közleményben jelentette be, hogy a bank idei profitja ötven százalékkal nőhet, mivel a nyáron eladták a cég biztosítási üzletágát. Azonban azt az osztrák bank is elismerte, hogy a kilátásokat módosítania kell a hitelválság és a nehéz nemzetközi környezet miatt, a harmadik negyedévben harmincmillió eurónyi leértékelődéssel számolnak az értékpapír-portfólióban.
Az Erste közleményében kiemelte, hogy az üzemi eredmény 15 százalékkal nőhet idén, a bank elegendő betétállománnyal rendelkezik, melynek következtében 16 millió eurónyi friss tőkét tudott mozgósítani a kelet-közép-európai piacokon. További pozitívum, hogy a bank már szeptemberben teljesítette idei évre vonatkozó ötmilliárd eurós forrástervét, a finanszírozás költsége egyelőre elmaradt a várttól.
Most még csak pletykák jelentek meg a régió vezető bankjairól, mindegyikük tagadja, hogy valóban gondban lenne. A helyzet azonban naponta változhat, sőt akár néhány óra alatt is összeomolhatnak a részvények.
Az Erste a tegnapi 14,7 százalékos esés után ma délben 6,4 százalékos mínuszban volt a bécsi börzén, míg a Raiffeisen hétfőn 14,3 százalékot, ma pedig a nap első felében további 10,4 százalékot veszített értékéből. A Budapesti Értéktőzsdén az OTP a hét első napján 10,95 százalékkal gyengült, kedden délig pedig további 2,91 százalékkal esett vissza.
Az mindenképpen pozitív hír, hogy az utóbbi napokban egyre több európai ország dönt úgy, hogy teljes garanciát vállal a bankbetétekre. Németország és Írország már megtette ezt, de több kormány döntött már a betétbiztosítás értékhatárának felemeléséről. Ezzel a politikusok meg tudják nyugtatni az embereket, így elkerülhető egy ennél is nagyobb pánik a bankpiacon.
Hazánkban hatmillió forintos értékhatárig vállal garanciát az állam a bankbetétekre. Veres János pénzügyminiszter tegnap újságírói kérdésre azt mondta, hogy nem fontolgatják a teljes garancia bevezetését.