A Fed tegnap este olyan lépéseket jelentett be - egyről 0,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot - , melyre az USA-ban még így nem volt precedens. A jegybank láthatóan jól ismeri a korábbi válságokat elemző közgazdászok véleményét, nézeteit (nem is feltételeztünk mást), és mindent megpróbál, hogy újrainflálja a gazdaságot. A tegnapi inflációs adatok, az alacsony kapacitáskihasználtság és a többi makrohír is mind azt mutatják, hogy a gazdaságból az infláció egyre inkább kiszorul, és egy deflációs spirál kialakulása fenyeget.
A Fed ezt azzal tudja leküzdeni, hogy az eddig megsemmisült pénz helyébe újat pumpál a gazdaságba, a bankok félelemtől megbénított hitelfelvételét megkönnyíti, azaz elsődleges célja a pénz gazdasági keringésének a helyreállítása: megtakarítások – bankok – hitelfelvevők – megtakarítások.
Ezen túl a Fed azt is bejelentette, hogy kész jelzálogpiaci adósságpapírokat vásárolni, hogy azok hozamát lenyomja, és a lakáspiaci hitelezést beindítsa.
Összefoglalóan kijelenthetjük, hogy a Fed mindent meg fog tenni, hogy a közép távú hozamokat és a jelzálogpiaci kamatokat alacsonyan tartsa. A jegybanki politikához jövőre hozzájön majd egy költségvetési politikai támogatás is, mely állami beruházásokkal próbálja meg élénkíteni a gazdaságot. A Fed átvette a bankok szerepét, az állam pedig a vállalatokét és a lakosságét – persze csak részben.
Bizonyos pozitív jelei már vannak a Fed lépésének: az államkötvényhozamok rekordalacsony szinten vannak, a jelzáloghozamok tovább esnek és azok is rekordszinten állnak, a bankközi hitelezés is stabilizálódik - bár a bankok még mindig a Fedtől vesznek és annak adnak vissza pénzt ahelyett, hogy egymással tennék ezt. (A bankközi kamatlábak azonban lassan már csökkennek.) A világ dolláréhsége is csökkenőben, amit mutat a dollár hirtelen drasztikus gyengülése a vezető valutákkal szemben (a repatriálások vége). Ezek mind jó jelek, de még kevesek ahhoz, hogy megnyugodhassunk.
A lakosság sem akar annyi hitelt felvenni: látja, a gazdasági helyzet egyre rosszabb, és senki sem szeretné az utcán végezni azért, mert nem tudja hitelét visszafizetni. Sok cég vár arra, hogy lejáró hiteleit megújíthassa, ami egyre nehezebb - főleg, ha az illető vállalkozás az ingatlan- vagy az autóbizniszben tevékenykedik.
Az egyedüli biztató jel, ami nagyon fontos, hogy a vállalati kötvénypiac kezd beindulni, és ez a Fed érdeke is - olyan alacsonyan tartani az államkötvények hozamát, hogy a befektetők alternatívát keressenek, azaz ismét vásároljanak vállalati kötvényeket. Ezzel azt is segítik, hogy a nagy refinanszírozási hullámot ne csupán a bankrendszer viselje a vállán.
Ha a Fednek sikerül is az eszközök deflációs spirálját megállítania, hosszú folyamat lesz, míg a bizalom a gazdaságban félig-meddig helyreáll... Amíg csak az adósság átpakolása megy az egyik zsebből a másikba, addig egészséges gazdasági növekedésről még csak ne is álmodjunk. Jövőre sok cég megy majd csőbe, miközben a részvényesek semmit, míg a hitelezők a túlkapacitások miatt jóval kevesebbet látnak majd, mint azt korábban hitték. Járatlan utakon vagyunk, a korábbi válságok után megfogalmazott recepteket most próbáljuk ki. Remélhetőleg ha nem is ízletes, de legalább ehető lesz az étel.