4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt század harmincas éveinek válságát elemző közgazdászok véleménye megegyezik abban, hogy a válság kiváltója a túl magas adósság és a pénzügyi szférában elkövetett csalások voltak. (Mennyire ismerősen hangzik ez...) Az elemzők arra a következtetésre jutottak, hogy amennyiben beindul egy spirál, melyben a bankok és a befektetők szabadulni szeretnének rossznak vélt hiteleiktől, akkor ez deflációs folyamatot indíthat be, mely a válságot elmélyíti és kitolja. A deflációt meg kell akadályozni.

A Fed tegnap este olyan lépéseket jelentett be - egyről 0,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot - , melyre az USA-ban még így nem volt precedens. A jegybank láthatóan jól ismeri a korábbi válságokat elemző közgazdászok véleményét, nézeteit (nem is feltételeztünk mást), és mindent megpróbál, hogy újrainflálja a gazdaságot. A tegnapi inflációs adatok, az alacsony kapacitáskihasználtság és a többi makrohír is mind azt mutatják, hogy a gazdaságból az infláció egyre inkább kiszorul, és egy deflációs spirál kialakulása fenyeget.

A Fed ezt azzal tudja leküzdeni, hogy az eddig megsemmisült pénz helyébe újat pumpál a gazdaságba, a bankok félelemtől megbénított hitelfelvételét megkönnyíti, azaz elsődleges célja a pénz gazdasági keringésének a helyreállítása: megtakarítások – bankok – hitelfelvevők – megtakarítások.

Ezen túl a Fed azt is bejelentette, hogy kész jelzálogpiaci adósságpapírokat vásárolni, hogy azok hozamát lenyomja, és a lakáspiaci hitelezést beindítsa.

Összefoglalóan kijelenthetjük, hogy a Fed mindent meg fog tenni, hogy a közép távú hozamokat és a jelzálogpiaci kamatokat alacsonyan tartsa. A jegybanki politikához jövőre hozzájön majd egy költségvetési politikai támogatás is, mely állami beruházásokkal próbálja meg élénkíteni a gazdaságot. A Fed átvette a bankok szerepét, az állam pedig a vállalatokét és a lakosságét – persze csak részben.


Bizonyos pozitív jelei már vannak a Fed lépésének: az államkötvényhozamok rekordalacsony szinten vannak, a jelzáloghozamok tovább esnek és azok is rekordszinten állnak, a bankközi hitelezés is stabilizálódik - bár a bankok még mindig a Fedtől vesznek és annak adnak vissza pénzt ahelyett, hogy egymással tennék ezt. (A bankközi kamatlábak azonban lassan már csökkennek.) A világ dolláréhsége is csökkenőben, amit mutat a dollár hirtelen drasztikus gyengülése a vezető valutákkal szemben (a repatriálások vége). Ezek mind jó jelek, de még kevesek ahhoz, hogy megnyugodhassunk.

A bankok továbbra sem adnak hitelt, a Fedtől kapott pénzt annak vissza is adják, melyre a Fed kamatot fizet. Nem vagy csak alig adnak hitelt a gazdaság szereplőinek, félnek attól, hogy a válság még sokkal mélyebb lesz, és az új hiteleik is bedőlnek majd – van így is elég problémájuk.


A lakosság sem akar annyi hitelt felvenni: látja, a gazdasági helyzet egyre rosszabb, és senki sem szeretné az utcán végezni azért, mert nem tudja hitelét visszafizetni. Sok cég vár arra, hogy lejáró hiteleit megújíthassa, ami egyre nehezebb - főleg, ha az illető vállalkozás az ingatlan- vagy az autóbizniszben tevékenykedik.

Az egyedüli biztató jel, ami nagyon fontos, hogy a vállalati kötvénypiac kezd beindulni, és ez a Fed érdeke is - olyan alacsonyan tartani az államkötvények hozamát, hogy a befektetők alternatívát keressenek, azaz ismét vásároljanak vállalati kötvényeket. Ezzel azt is segítik, hogy a nagy refinanszírozási hullámot ne csupán a bankrendszer viselje a vállán.

Ha a Fednek sikerül is az eszközök deflációs spirálját megállítania, hosszú folyamat lesz, míg a bizalom a gazdaságban félig-meddig helyreáll... Amíg csak az adósság átpakolása megy az egyik zsebből a másikba, addig egészséges gazdasági növekedésről még csak ne is álmodjunk. Jövőre sok cég megy majd csőbe, miközben a részvényesek semmit, míg a hitelezők a túlkapacitások miatt jóval kevesebbet látnak majd, mint azt korábban hitték. Járatlan utakon vagyunk, a korábbi válságok után megfogalmazott recepteket most próbáljuk ki. Remélhetőleg ha nem is ízletes, de legalább ehető lesz az étel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!