3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen korrigáltak a vezető amerikai részvényindexek hétfői zuhanásuk után, mivel a befektetők egyre jobban bíznak abban, hogy a kongresszus még a héten elfogad valamilyen mentőcsomagot a bankok megmentésére. A Dow Jones index 4,68 százalékkal erősödött tegnap, de a többi mutató is szárnyalt.

A hétfői dráma után tegnap a befektetők újra bizakodni kezdtek abban, hogy még a héten lesz valamilyen mentőakció. A kongresszus a hírek szerint csütörtökön szavazhat újra az elutasítás után, addig pedig tárgyalnak a képviselők. Tegnap Bush elnök is sürgette a képviselőházat, hogy a gazdaság érdekében minél előbb fogadjon el valamilyen csomagot. Az olaj ára ismét 100 dollár fölé szökött, mivel kezdenek megnyugodni a pénzügyi piacok.

A Dow Jones ipari index 10 850 ponton zárt, ez 485 ponttal, 4,68 százalékkal volt magasabb a hétfői értékénél. A hét első napján közel 7 százalékot bukott a mutató, miután a kongresszus visszadobta a csomagot. A többi vezető index is visszapattant a hétfői zuhanás után: a Standard & Poor's 5,27 százalékot javított tegnap, míg a Nasdaq 4,97 százalékkal zárt magasabban, mint egy nappal korábban.


A Wall Street volatilitását jelzi, hogy a hétfői meredek zuhanás után tegnap az elmúlt hat év legnagyobb emelkedését produkálta. Bár erre lehetett számítani, mivel a vezető gazdaságpolitikusok már a hétfői szakadás után is kijelentették, hogy valamilyen mentőakcióra feltétlenül szükség lesz a pénzügyi szektor érdekében.

Tovább emelkedtek viszont a bankközi kamatok tegnap, ami kedvezőtlen a pénzintézeteknek, mivel így nehezebben és drágábban juthatnak forráshoz. A 3 hónapos Libor dollár kamat a hétfői 3,88 százalékról 4,05 százalékra ugrott, míg a 3 hónapos euró kamat 5,22 százalékról 5,27 százalékra nőtt.

Mindez azt jelenti, hogy a világ bankjai szinte csak a jegybankoktól kaphatnak már hitelt, egymásnak nem szívesen kölcsönöznek. Az Európai Központi Bank például 44 milliárd eurónyi kölcsönt helyezett ki 11 százalékos kamatra hétfőn és kedden.

A Wall Street befektetői és kereskedői továbbra is kitartanak amellett, hogy a kormánynak és a kongresszusnak muszáj lesz megegyeznie valamilyen mentőcsomagban, hogy megnyugtassák a pénzügyi szektort. A képviselőház már csak ezen a héten ülésezik az elnökválasztás előtt, de a hírek szerint csütörtökön ismét szavaznak majd valamilyen csomagról.

Az olajár hétfőn több mint 10 dollárral esett, mivel a befektetők arra számítottak, hogy a dráma a pénzpiacokon csökkenti majd a keresletet a nyersanyag iránt. Tegnap aztán ahogy nyugodtak meg fokozatosan a piacok, úgy emelkedett az olaj ára a világ árutőzsdéin. A nap végére 100,64 dollárig nőtt az árfolyam, ez 4,27 dollárral volt magasabb a hétfőinél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!