Folytatódhat a pesszimista hangulat az amerikai tőzsdéken, mivel továbbra sem lehet tudni, hogy fognak reagálni a befektetők a Lehman Brothers válságterveire. A ma délután megjelent makroadatok rosszabbak lettek a vártnál, különösen a munkanélküliségi statisztikák húzzák lefelé az indexeket.
A futures indexek alapján a Dow ma 1,22 százalékos eséssel nyithat, a Standard & Poor's esetében 1,49 százalékos gyengülést vetítettek előre az indexek, míg a Nasdaq 1,71 százalékos mínuszban kezdheti meg a kereskedést.
A Lehman Brothers részvényei újabb 30 százalékkal gyengültek a nyitás előtti elektronikus kereskedésben, mivel a befektetők továbbra sem értékelik egyértelműen pozitívan a tegnap bejelentett válságintézkedéseket. A negyedik legnagyobb amerikai bank úgy akar kimászni a gödörből, hogy eladja vagyonkezelői üzletágát, csökkenti a jelzálogkitettséget és visszanyesi az osztalékot. Ezek azonban nem győzték meg az elemzőket, a Citigroup és a Goldman Sachs máris vételről tartásra minősítette le a cég papírjait.
A többi pénzügyi cég sem úszta meg jelentős esés nélkül a kereskedés előtti órákat: az AIG biztosítótársaság 5 százalékot bukott az elektronikus kereskedésben, a Merrill Lynch 13 százalékot veszített értékéből, míg a Goldman Sachs 4,2 százalékkal állt alacsonyabban, mint tegnap.
Ráadásul a ma délután megjelent makroadatok újabb félelmeket hoztak a piacra: a kereskedelmi mérleg hiánya a vártnál nagyobb mértékben emelkedett, míg a munkanélküliek száma az előzetesen becsültnél lassabban csökkent. Különösen az utóbbi adat ábrándította ki a befektetőket: a heti friss munkanélküliek száma a múlt héten 445 ezer volt, miközben az elemzők 440 ezer körüli értékre számítottak.
Délután az olaj ára is emelkedett, mivel a hírek szerint az Ike hurrikán ismét erősödik, ahogy közelít az amerikai partokhoz. A tőzsdék nyitása előtt egy hordó nyersanyag 103,43 dollárba került, ez 85 centtel volt magasabb, mint a tegnapi árfolyam.