A hétvégén kiderült, hogy a Mol többségbe kerülhet a horvát INA olajcégben, miután 21,7 százaléknyi részvényt ajánlottak fel megvételre a kisbefektetők a szeptember elején kínált 2800 kunás áron. A szakemberek szerint a magyar olajcég számára pozitív, hogy többséget szerezhet a horvát vállalatban, a Mol számára stratégiai cél az INA felvásárlása, ráadásul az is kedvező, hogy nem kellett ráígérni a 2800 kunás ajánlatra.
A Mol még szeptember elején tett nyilvános ajánlatot az INA 31 százaléknyi közkézen forgó részvényére, az akkor ajánlott 2800 kuna 1110 kunával volt magasabb a papírok kibocsátási áránál, és 226,66 kunával haladta meg az előző három hónap tőzsdei átlagárát. Az ajánlat 28 milliárd kunára értékelte az INA-t, melynek 44 százaléka a horvát állam kezében van, a Mol eddig 25 százalék plusz egy szavazattal rendelkezett. A magyar cég részvénycseréről tárgyal még a horvát kormánnyal, hogy többsége legyen a horvát vállalatban, a mostani 21,7 százalékos tulajdonszerzés ugyanis még nem elég a többséghez.
Kovács Karád, a Cashline Értékpapír Zrt. elemzője elmondta: a felajánlás egyértelműen pozitív a Mol szempontjából, már csak azért is, mert valószínűleg nem számoltak ekkora aránnyal. Az elemző hozzátette: eleinte sokan kevésnek találták az ajánlott árat, akár 3500 kunás árat is reálisnak tartottak, azonban a tőzsdei fejleményeket látva egyre többen fogadták el az ajánlatot. Kovács Karád úgy vélte, a kisbefektetőket megtéveszthette az, hogy az INA magas árfolyamon mozgott azért, mert a piac beárazta a Mol vételi ajánlatát, s ezért úgy gondolták, kevés a 2.800 kunás ár.
A Cashline elemzője a Mol és a horvát kormány közötti tárgyalásokról elmondta: egyelőre 19 százaléknyi részvény eladásáról vagy cseréjéről van szó. Véleménye szerint a Mol talán akkor járna a legjobban, ha a 19 százalékos pakettet elcserélné az INA gázüzletágáért. A szakember úgy vélte, a Molnak most már nem lesz nehéz többségi tulajdont szereznie az INA-ban, arra azonban nem vállalkozott, hogy megjelöljön egy csereárfolyamot.
Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója kifejtette: a horvátok számára ezen az árfolyamon előnyös volt az eladás, mivel a Mol dinamikusan fejlődő közép-kelet-európai cég, s ezért jó partnere lehet a környező országok hasonló profilú cégeinek. hegedűs Miklós szintén kiemelte, hogy nagyon magas a felajánlás, szerinte ennek hátterében az húzódik meg, hogy jelenleg a tőzsdei árfolyam sokkal nyomottabb, mint az ajánlattétel idején volt.