A 2013-as januári-márciusi időszakkal összevetve a bruttó fedezet, vagyis az értékesítés és a közvetlen költség különbsége is nőni tudott idén 1,1 százalékkal, viszont tovább haladva a beszámoló főbb sorain már elmaradásokat látunk. Az üzleti tevékenység eredménye 32, míg az adózott eredmény 51 százalékkal maradt el a tavalyitól. Ez utóbbiban nagyon nagy szerepe van annak, hogy a kimutatott 3 havi pénzügyi eredmény a tavalyi 4,67 milliárdos pluszból 1,15 milliárdos mínuszba "váltott".
A piac azonban még ennél is gyengébb számokat várt a legnagyobb magyar gyógyszergyártótól, hiszen a portfolio.hu által megkérdezett 7 elemző 7,87 milliárdos adózott eredményvárakozásánál a tényleges adat 18,7 százalékkal magasabb.
Az euróban kifejezett adatok ugyanakkor alátámasztják Bogsch Erik vezérigazgató február eleji jóslatát, mely szerint a társaság bevétele euróban kifejezve nem fog nőni idén. (A forintban látható minimális plusz a forint gyengülésének tudható be az euróval szemben.) Az aggregált értékesítési adatok alapján euróban kifejezve ugyanis 1,3 százalékos a mínusz, amely túlnyomó többségben a FÁK-piacok visszaesésének köszönhető. Azon belül is a 21,7, illetve 23,4 százalékkal zuhanó orosz és ukrán értékesítésnek. Rajtuk kívül még a lengyel piac mutat mínuszt, 14,8 százalékosat.
Ezekkel szemben dinamikus növekedést látunk az EU 15 (alapvetően Nyugat-Európa) piacán 26,3 százalékkal, az egyéb FÁK-piacokon 14,2 százalékkal, valamint a jóval kisebb méretű kínain (+6,3%), latin-amerikain (+37%) és az egyesült államokbelin (+55,1%). A magyar piac euróban számolva stagnált.
A kiadásoknál meg kell említeni az utóbbi időszakban felfutó értékesítési és marketing költségeket, amelynek idei 88,2 millió eurós értéke minimálisan (2,4%) kisebb a tavalyinál. Jelentősebben, 9,9 százalékkal csökkent az igazgatási és egyéb működési költségsor, 2,7 százalékkal nőtt viszont a kutatási és fejlesztési költségek szintje.
mfor.hu