Az amerikai mentőakció elhalasztása és a Washington Mutual csődje miatt negatív hangulat uralkodott a világ tőzsdéin ma reggel, ez a BUX-ot is utolérte. A vezető részvények közül a Mol és a Magyar Telekom erősödése húzta felfelé az indexet, az OTP viszont ismét komoly gyengüléssel kezdett. Délután fontos makroadatok jönnek Amerikából, melyek jelentősen befolyásolhatják az irányt.
Délelőtt 19 177 ponton állt a BUX, ez 0,25 százalékkal volt magasabb tegnapi záróértékénél. A forgalom átlagosnak volt mondható a nap elején, 3,6 milliárd forint értékben kereskedtek a papírokkal. Az OTP a pénzügyi piacok nemzetközi bizonytalanságának és a bankközi hitelkamatok szárnyalásának köszönhetően 1 százalékos mínusszal nyitott, 6435 forintot ért néhány óra után. A Mol árfolyamát az OMV esetleges újabb támadásáról szóló pletykák mozdíthatták felfelé, délelőtt 15 605 forintba kerültek az olajrészvények, ez 1,33 százalékkal volt magasabb, mint tegnap. Kimondottan jól kezdett a Magyar Telekom is, mely 1,8 százalékos javulás után 791 forinton állt.
Felemás nyitást produkáltak a gyógyszerrészvények a magyar piacon: a Richter délelőtt kis bukás után 30 500 forintot ért, az Egis viszont 3,23 százalékos mínusz után 12 000 forintig esett.
A tengerentúlon a tegnapi tőzsdezárás után jelentették be, hogy csődbe ment a Washington Mutual, mely így a hitelválság eddigi legjelentősebb áldozata lett. A JP Morgan még az éjjel 1,9 milliárd dollárért megvette a legnagyobb amerikai takarékpénztárat, mely önálló cégként megszűnt létezni.
Tegnap este még úgy tűnt, hogy közel a megegyezés a kormány 700 milliárd dolláros mentőcsomagjáról, később azonban bejelentették, hogy néhány kérdésben még mindig nem állapodtak meg a demokraták és a republikánusok. Így tovább tart a bizonytalanság a piacon, senki sem tudja, mikor szavazhatnak a képviselők a csomagról.
A hét eleje csendesen telt a makroadatok szempontjából, aztán tegnap más megjelent néhány fontos szám. Ma további számottevő adatokat közölnek délután a tengerentúlon, melyek a kereskedés irányát is meghatározhatják az utolsó órákban. Legfontosabb az amerikai gazdasági növekedés felülvizsgált adata lesz. Az első becslések 3,3 százalékos növekedésről szóltak a második negyedévben, ezt vizsgálják most felül. Emellett megjelenik a GDP-árindex és a Reuters és a Michigani Egyetem közös fogyasztói bizalmi indexe.
Európában a három legnagyobb jegybank igyekszik kezelni a tegnap kialakult hitelezési válságot. Az európai bankközi kamat, az Euribor 2000 óta a legmagasabb szintre emelkedett, így a pénzintézetek nehezebben juthatnak forráshoz. Az Európai Központi Bank, a Bank of England és a svájci jegybank ma bejelentették, hogy összesen 74 milliárd dollár értékű hitelkeretet nyit meg a bankok számára.
A tegnapi emelkedés után ma reggel ismét lefelé indult az olajár a világ árutőzsdéin. Délelőtt 105,22 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 2,80 dollárral maradt el a tegnapi árfolyamtól.
A forint tegnap este erősödni kezdett az euróval szemben az Amerikából érkező biztató hírek hatására, azonban nem sikerült áttörnie a 238-as ellenállást. Este 239 körül volt a forint árfolyama, ma reggel aztán ismét gyengülni kezdett a magyar fizetőeszköz, délelőttre ismét a 240-241 közötti szintre állt be.
A vezető nyugat-európai indexek mínuszban kezdtek az amerikai mentőakció elmaradása és a Washington Mutual csődje miatt. Délelőtt a francia CAC 40 index 1,35 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, az FTSE 1,32 százalékot bukott, míg a DAX 1,43 százalékkal gyengült az első néhány órában.