A hétfői elutasítás után máris akcióba léptek az amerikai gazdaságpolitika irányítói, egy nap alatt kidolgoztak egy újabb csomagot, mely néhány plusz elemet tartalmaz a megbukott 700 milliárdos tervhez képest. Az idő sürget, mivel a kongresszus már csak a héten ülésezik az elnökválasztás előtt, de a jelek szerint egy szavazásra még mindenképpen lesz idő, ott pedig majd megint a képviselők belátásán múlik a végeredmény.
A legfontosabb változás az első mentőakcióhoz képest, hogy a mostani csomagba bevették azt is, hogy megemelnék a betétek biztosításának határát: az eddigi 100 ezer dollár helyett 250 ezerre vállalna garanciát az állam. Emellett adócsökkentés is része az új programnak, tíz év alatt összesen 149 milliárd dollárt hagyna az állampolgároknál a csomag. A tervbe bekerült egy olyan passzus is, mely szerint adóelengedéssel támogatnák a megújuló energia kihasználását. Mindezektől azt várják, hogy sikerülhet meggyőzni a republikánusokat arról, hogy másodjára bólintsanak rá a csomagra.
Nem csak a republikánusokkal van a baj, hiszen a számok azt mutatják, hogy a hétfői szavazáson a republikánusok kétharmada és a demokraták 40 százaléka utasította el a törvénytervezetet. A legtöbb képviselő azt kifogásolta, hogy csak a bankokon segítene az állam, egyelőre bizonytalan, milyen hatással lenne ez az átlagpolgárok életére. Éppen ezért került be most az adócsökkentés, így az állampolgárok egy része is megérezné a csomag pozitív hatásait.
A szakemberek szerint várhatóan lesz néhány képviselő, aki elpártol a programtól a változtatások hatására, ugyanis eddig is lehetett olyan hangokat hallani, hogy adócsökkentésre nincs szükség. Azonban a csomag kidolgozói abban reménykednek, hogy több támogatót sikerül majd szerezni, mint ahányan elpártolnak. A második szavazáson tizenhárommal több igen szavazatra lenne szükség, mint hétfőn, és akkor már átmehetne a csomag a kongresszuson.
A kormány és a program támogatói abban bíznak, hogy másodjára már a demokraták és a republikánusok többsége is a terv mögé fog állni. A pozitív szavazás irányába mutathat az is, hogy akik hétfőn nem szavazták meg a törvényt, azok láthatták, mekkora hatása volt a döntésüknek. Várhatóan senki nem akar még egyszer a hétfőihez hasonló összeomlást a tőzsdéken. Sőt egyesek szerint egy második elutasítás akár végzetes is lehetne.
A befektetők hétfőn több mint 1000 milliárd dollárt veszítettek el a tőzsdén egyetlen nap alatt a meredek zuhanásnak köszönhetően. Ez az adat befolyásolhatja a kongresszusi képviselőket is a második szavazásban.
A beszámolók szerint a hétfői szavazás után e-mailek ezrei árasztották el a kongresszust, melyekben az állampolgárok felelősségre vonták a képviselőket a terv elutasítása miatt. A Google internetes kereső szerint a "mentőcsomag megszavazása" és a "kongresszusi szavazás" kifejezések az ötödik és a hatodik legnépszerűbbek voltak kedden a szavazás után. Ezenkívül sokan kerestek rá az interneten arra is, ki képviseli őket a kongresszusban.
Közben az elutasítás után beindultak a lobbitevékenységek is: több szervezet is nyílt levélben fordult a kongresszushoz, melyben arra kérték őket, hogy szavazzák meg a tervet másodjára. Tegnap Bush elnök is azt mondta, hogy a képviselőknek muszáj valamit tenniük, ha nem akarják, hogy még nagyobb gondok legyenek az amerikai gazdaságban.
Az eredeti csomag 700 milliárd dollárról szólt volna, az állam ilyen értékben vette volna meg az amerikai bankok megbízhatatlan hiteleit, megszabadítva ezzel őket a további komoly veszteségektől.