Csúnya az összkép
Bár a negyedév zárása előtti napokban a megnyugvás, stabilizálódás jelei látszottak a Budapesti Értéktőzsdén, összességében siralmas negyedéven van túl a magyar részvénypiac. A BUX index pénteken 15 775 ponton fejezte be az időszakot, ez 30,49 százalékkal volt alacsonyabb, mint három hónappal korábban.
A negyedév legnagyobb vesztesei a bankrészvények voltak, melyek értékük majdnem felét elbukták. Persze ez nem is csoda, hiszen az adósságválság eldurvulása és a Görögország fizetésképtelenségével kapcsolatos aggodalmak Európában is a pénzügyi szektort tépázták meg leginkább. Itthon az OTP 3248 forintos pénteki záróárfolyama 45,55 százalékkal volt alacsonyabb a június véginél, míg az FHB ennél is nagyobbat, 46,77 százalékot esett.
Az utolsó hét javuló teljesítménye nélkül ennél is sokkal nagyobb lett volna a bukta: az OTP egy hét alatt 16,08 százalékkal tudott visszakapaszkodni, míg az FHB 11,24 százalékkal korrigált a korábbi hetek zuhanása után.
Persze a piac többi húzópapírja sem maradt ki a vérengzésből: az OTP mellett a másik fontos blue chip, a Mol három hónap alatt értéke 29,05 százalékát bukta el, így péntek délután már csak 14 900 forintot ért, míg a Magyar Telekom viszonylag olcsón megúszta, "csak" 16,98 százalékkal lett olcsóbb június vége óta. A gyógyszergyártók közül a Richter 17,28, az Egis pedig 25,13 százalékot bukott.
Továbbra is bizonytalan a hangulat
A kilátásokat illetően a Raiffeisen Bank elemzői aktuális részvénypiaci elemzésükben azt emelik ki, hogy az elmúlt napok javulása ellenére továbbra is bizonytalannak mondható a hangulat. Az OTP-nek például hiába sikerült visszaemelkednie 3000 forint fölé, továbbra is érzékenyen reagál a hangulat változásaira. A szakemberek szerint technikai szempontból 3400 forint felett lehetnénk kicsit optimistábbak.
A Mol továbbra is stabilan tartja magát a 14 000-15 000 közötti sávban, a felfelé való kitöréssel jelentős tér nyílhatna meg a papír számára - vélik a Raiffeisen elemzői. "Rövid távon ennek a papírnak néz ki legjobban hozam/kockázat profilja véleményünk szerint a hazai piacon, így ez bátrabban gyűjtögethető" - szól az optimista ajánlás.
A hét híre az Magyar Telekomhoz kapcsolódik, miután az Európai Bizottság bejelentette, a magyar kormánynak el kell törölnie a távközlési vállalatokra kivetett különadót, mivel az összeegyeztethetetlen az európai távközlési szabályokkal. A válaszra a kormánynak elvileg 2 hónapja lett volna, azonban a bejelentésre azonnal reagáltak: készek az Európai Bíróság előtt is vállalni a vitát. A hír természetesen pozitívan értékelhető a Magyar Telekom számára, hiszen korábban e döntés miatt vágták 74 forintos osztalékukat 50 forintra. Azonban pár dolgot érdemes alaposan figyelembe venni. Egyrészt a bíróság döntése jelentős ideig húzódhat, akár több, mint egy évet is, ezért szinte kizárható, hogy a 2011-es év után már magasabb osztalékot tudjanak fizetni 2012 tavaszán. Másrészt ez tovább növeli a költségvetési kockázatokat, amely pedig érzékenyen befolyásolhatja a hazai hozamkörnyezetet (és forintot), amelyre az egyik legérzékenyebb a papír értékelése. "Ezért úgy gondoljuk, amennyiben a nemzetközi hangulat is kedvező marad a következő napokban még lehet némi emelkedés, technikai szempontból 505 és 525-530 környékén vannak jelentősebb ellenállások, ezek tesztelése reális lehet. Ennél több azonban várhatóan nincs benne rövid távon, hiszen a magasabb osztalék reménye még legalább másfél év távlatában lehet" - figyelmeztetnek a bank elemzői.
Továbbra is szenvednek a gyógyszergyártók, képtelenek emelkedést mutatni, annak ellenére, hogy a kormány által bemutatott költségvetésben több megszorítás a gyártók számára nem volt. Az illetékes minisztériumoknak elvileg szeptember végéig kellett (volna) kidolgoznia, részesülhetnek-e adóvisszatérítésben K+F tevékenységük után, hír azonban nem érkezett. A Richter maradhat 29 000 és 31 800 között az Egis pedig 15 000 környékén, rövid távon momentumot nem látunk, hacsak a K+F kérdésében nem érkezik kedvező hír - olvasható az elemzésben.
mfor.hu