3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elsősorban a bankrészvények 4 százalékos zuhanásának köszönhetően állt 2,08 százalékos mínuszban délelőtt a BUX index.

A BUX a mai nyitás után ott folytatta, ahol tegnap abbahagyta: további jelentős gyengülés, még mindig az OTP a piac legnagyobb vesztese. Az elmúlt napokhoz hasonlóan ma is a tengerentúlról érkező hírek mozgathatják a piacot, most éppen az amerikai államháztartási hiány miatti félelmek okozzák a pesszimista hangulatot. Jelentős makroadat ma sem jelenik meg, de a vezető amerikai gazdaságpolitikusok szavaira érdemes lesz figyelni.

Délelőtt 18 469 ponton állt a BUX index, ez 2,08 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől. A forgalom kicsit mérséklődött az elmúlt napokhoz képest, az első néhány órában 3,2 milliárd forint mozgott a piacon. A vezető papírok közül az OTP ott folytatta ma, hol tegnap délután abbahagyta: a kereskedés elején 4,49 százalékkal 6399 forintig esett a bank árfolyama. A Mol 1,46 százalékos gyengülés után a 14 500-as kulcsszint körül állt délelőtt, míg a Magyar Telekom 1,44 százalékos esés után 755 forintot ért.

A gyógyszergyári részvények ma is jobban szerepeltek az átlagnál: az Egis 0,17 százalékkal gyengült, a Richter viszont 0,87 százalékkal többet ért, mint tegnap.

Hétfőn az amerikai kereskedés végén meredeken felfelé indult az olaj világpiaci ára, egészen 130 dollárig emelkedett az árfolyam. Végül 120 dollár körül zárt a nyersanyag. A szokatlanul nagy emelkedés jórészt annak volt betudható, hogy tegnap lehetett utoljára kereskedni az októberi határidős olajjal. Ma délelőtt már a novemberi szállítású nyersolaj forgott a piacon, 2,40 dolláros csökkenés után 106,97 dollárt ért egy hordó nyersolaj.

A forint a nyitás után erősödni kezdett, majd gyengült az euróval szemben. Délelőtt 240,12 forintot kellett adni egy euróért. Mindez annak volt köszönhető, hogy a dollár a tegnapi mélyrepülés után ma erősödni kezdett az euróval szemben. A tegnapi 1,48 körüli szint után délelőtt 1,4695-ig esett az euró/dollár árfolyam.

Az elemzők egyelőre bizonytalanok a kormány tervével kapcsolatban. A kabinet 700 milliárd dollárt szánna arra, hogy megvegye a bankok megbízhatatlan hiteleit. Azonban a szakemberek attól tartanak, hogy ez durván megemelné az amerikai államháztartási hiányt, akár 1500 milliárd dollár is lehetne a deficit, ami már a GDP 10 százaléka.

Ma délután Ben Bernanke Fed-elnök és Henry Paulson pénzügyminiszter is beszédet mond, különösen a miniszter szavaira érdemes figyelni. Paulson a szenátus bankbizottsága előtt szólal fel, várhatóan arra kéri majd a bizottságot, hogy támogassa a kormány megmentési tervét, mely a bankokat kihúzná a bajból.

A vezető nyugat-európai tőzsdék is gyengültek a mai nyitást követően. A francia CAC 40 index délelőtt 1,4 százalékos mínuszban volt, az FTSE 1,57 százalékot bukott, míg a DAX 0,52 százalékkal állt tegnapi értéke alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!