3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Négyéves mélyponton, 10 000 pont alatt zárt tegnap a Dow Jones index a Wall Streeten, mivel világszerte komoly pánik uralkodott a hitelválság terjedése miatt. A részvénypiacok globálisan zuhantak tegnap, az esésből Amerika sem maradhatott ki.

Európa és Ázsia után tegnap az amerikai tőzsdék is nagyot estek, a vezető indexek már a nyitáskor összeszedtek egy 500 pontos mínuszt. A Dow utoljára 2004 októberében volt 10 000 pont alatt, most ismét elesett a lélektanilag fontos szint. A dollár tovább erősödött az euróval szemben, tegnap már 1,35 alatt volt az árfolyam. Az olajár 90 dollár alá zuhant a globális lassulásról szóló előrejelzéseknek köszönhetően.

A Dow Jones ipari index tegnap 9955 ponton zárt, ez 3,58 százalékkal, közel 370 ponttal volt alacsonyabb a pénteki értéknél. A Standard & Poor's 3,85 százalékot veszített a nap végére, míg a Nasdaq 4,34 százalékkal zárt múlt heti értéke alatt.


A hétvégén Európába is begyűrűzött a hitelválság, ennek köszönhetően szakadtak tegnap a kontinensen a részvényindexek, az orosz piacon például minden idők legnagyobb bukása volt tapasztalható. Európában egyre több bankról terjedt el, hogy gondban lehet a hitelválság miatt, a szakemberek szerint a legnagyobb gond, hogy egyelőre senki nem tud semmi biztosat a bankokról, így nehéz eldönteni, melyik pletykáknak van valóságalapjuk.

A tengerentúlon a pénteken elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomag után mindenki arra számított, hogy megnyugodnak kicsit a piacok, azonban az európai tőzsdék a Wall Streetet is magukkal rántották a mélybe. Ezenkívül a világgazdaság lassulásáról szóló előrejelzések is rontották a hangulatot, egyre több elemző véli úgy, hogy az Egyesült Államok gazdasága már az év végére recesszióba süllyed.

Amerikában is elsősorban a pénzügyi cégek és a nyersanyagszektor teljesítettek gyengén. A Bank of America előre hozta harmadik negyedéves eredményének bejelentését, a bank tegnap közölte az eredményeket, melyek a profit csökkenéséről számoltak be, ezért a vállalat úgy döntött, hogy megemeli alaptőkéjét.

A nyersanyagok ára annak köszönhetően csökkent, hogy az elemzők szerint a világgazdaság lassulása visszaveti majd a keresletet irántuk. Az olajár nyolc hónapja nem volt ilyen alacsonyan, tegnap délután 90 dollár alá esett az árfolyam. Az amerikai kereskedés végére 87,81 dollárig esett az árfolyam, miközben pénteken még 93 dollár körül volt egy hordó nyersolaj ára a világpiacon.

A következő napokban várhatóan a hitelválságról szóló további hírek lesznek a piac középpontjában, mivel jelentős makroadatok nem jelennek meg a héten. A befektetők az utóbbi időben kevésbé vették figyelembe az olajár alakulását, várhatóan ez továbbra is így marad, inkább a pénzügyi cégektől érkező hírek lesznek majd fontosak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!