Június elején volt utoljára 125 dollár alatt az olajár, a mostani esést továbbra is azzal magyarázzák, hogy a lassuló gazdaság és a magas infláció miatt csökkent a kereslet a nyersanyag iránt. Tegnap 124,44 dollárig csökkent az árfolyam, két hete pénteken még 147.27 dollárba került egy hordó olaj. Ha ilyen ütemben folytatódik a zuhanás, akkor néhány héten belül ismét eljöhet a 100 dolláros olaj időszaka.
Ráadásul tegnap jelentek meg a múlt heti olajkészlet-adatok, melyekből kiderült, hogy a július 18-án lezárult négy hétben 2,4 százalékkal esett vissza a gázolaj iránti kereslet, ez naponta több mint 9,3 millió hordós csökkenést jelent. A gázolajkészletek ennek köszönhetően 2,9 millió hordóval emelkedtek a múlt héten, ez több, mint amennyit az elemzők vártak.
A nyersolajkészletek 1,6 millió hordóval visszaestek az adatok szerint, de a csökkenés így is kisebb mértékű volt, mint várták. Az elemzők már arra számítanak, hogy a mostani folyamatok hosszútávon is fenn maradhatnak, várhatóan a jövőben sem fog jelentősen emelkedni a kereslet a gázolaj iránt, ez pedig előrevetíti az olajár további esését.
A hét elején még kismértékben emelkedett a nyersanyag ára, mivel a szakemberek attól tartottak, hogy a Dolly nevű trópusi vihar miatt jelentősen csökkenteni kell a termelést. A hurrikán végül Texasban végzett pusztítást, de mindössze 4,7 százalékkal, napi 60 ezer hordóval kellett csökkenteni a kitermelést.
Az utolsó hét kereskedési napból hatszor csökkent az olaj ára, két héttel ezelőtt még a 150 dolláros szintet kóstolgatta alulról az árfolyam. Azóta közel 25 dollárral csökkent egy hordó olaj ára, ha hasonló mértékben folytatódik az esés, akkor egy-két héten belül ismét a 100 dolláros határ került belátható közelségbe.
Hozzájárult az olajár csökkenéséhez az is, hogy összességében kedvező vállalati gyorsjelentések láttak napvilágot, egyre több befektető kezd visszatérni a részvénypiacokra. Azoknak, akik eddig olajban tartották pénzüket, ez egy kedvező alkalom arra, hogy kivegyék a profitot, és új befektetés után nézzenek. Eza folyamat főleg azután gyorsult fel, hogy 130 dollár alá esett az árfolyam.
Valamelyest csökkentheti az esés mértékét a következő napokban, hogy Nigériában ismét megtámadtak egy olajvezetéket, így az afrikai ország termelése vélhetően csökkenni fog.