3p

A Fed a tegnapi kamattartással kifejezte, hogy az agresszív kamatvágásoknak már vége, ugyanakkor arról még megoszlanak a vélemények, milyen szakaszba lépett most a jegybank.

Abban mindenki egyetért, hogy a tavaly szeptember óta tartó kamatcsökkentési periódusnak vége, már csak az a kérdés, hogy hosszabb távon változatlan maradhat-e a kamatszint, vagy rögtön jönnek az emelések. Úgy tűnik, hogy a Fed döntéshozói számára most már az inflációs nyomás megfékezése lett az elsődleges feladat, de fél szemüket még mindig a gazdasági növekedésen tartják.

Az elemzők egy része úgy véli, hogy akár jövő tavaszig is maradhat a jelenlegi 2 százalékos kamatszint a tengerentúlon. Mások viszont arra számítanak, hogy ha rövid időn belül nem sikerül jelentősen mérsékelni az olajárat, akkor még az idén sor kerülhet az első kamatemelésre. A Fed egyelőre nem foglalt állást a tegnapi kommentárokban, így marad a találgatás.

Tavaly szeptember és idén április között a jegybank a kamatcsökkentésekkel igyekezett tompítani a hitelválság következményeit, egyelőre úgy tűnik, hogy sikerült megakadályozni az amerikai gazdaság recesszióba süllyedését. Ez a tízhónapos időszak az elmúlt két évtized legagresszívebb kamatcsökkentési periódusa volt.

Ben Bernanke Fed-elnök és a jegybank döntéshozói a tegnapi ülés utáni közleményükben azt emelték ki, hogy most kevésbé tartanak a gazdaság recesszióba süllyedésétől, egyre inkább az infláció irányába fordul a figyelmük. Ugyanakkor megmaradtak a kockázatok a gazdasági növekedést illetően is - olvasható a közleményben. Valószínűleg ez volt az oka annak, hogy egyelőre kivártak a kamatemeléssel.

Az utóbbi egy hónapban Bernanke és munkatársai is egyre gyakrabban hozták szóba az inflációs nyomás erősödését, melyet a gyenge dollár és a tartósan magas olajárak okoznak. Néhány elemző ezért már tegnap is 25 bázispontos emelést várt.

A szakemberek egy része szerint a korábbi aggodalmak túlzottak voltak a Fed részéről, úgy vélik, hogy a piac még nem szokott hozzá Bernanke kommentjeihez miután közel 20 évig Alan Greenspan volt a jegybank elnöke. "A probléma az, hogy Greenspan beszédeit sokszor túlértékelték a piaci szereplők, mivel a korábbi elnök rendszerint keveset beszélt. Bernanke viszont általában világosabb utalásokat tesz, amiket ha túlértékelnek, akkor elveszítik jelentésüket" - vázolta fel a Standard & Poor's elemzője.

Az, hogy a Fed kiemelte tegnap az inflációs nyomás erősödését, segíthet abban, hogy a dollár erősödjön a többi devizával szemben. Ez azért fontos, mert a jelenlegi magas olajárakat részben a gyenge dollár okozza, az inflációért pedig elsősorban a mags olajár felelős.

A Fed jelenleg arra törekszik, hogy elkerülje az 1970-es évekhez hasonló ár-bér spirál kilakulását. Abban az időben szintén az emelkedő olajárak fokozták az inflációs aggályokat, a dolgozók részéről pedig megjelentek a követelések a béremeléseket illetően. Ezt a spirált agresszív kamatemelésekkel sikerült megfékezni, ami viszont az 1980-as évek elején recesszióhoz vezetett. A jegybank nem akarja még egyszer átélni ugyanezt a helyzetet, ezért is fontos számára az infláció mielőbbi letörése.

A legtöbb elemző a mostani állás szerint arra számít, hogy szeptember-október körül jöhet az első kamatemelés az Egyesült Államokban, de néhányan csak decemberre teszik ennek esélyét. Az optimistábbak úgy gondolják, hogy a 168 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag jelentős javulást hoz, ezért akár jövő tavaszra is kitolódhat az első kamatemelés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!