3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Estére 285 fölé gyengült a forint az euróval szemben, a 285-ös szint fél tíz körül adta meg magát a támadásnak. Az árfolyam elesése mindenkori mélypont a forint számára, ezzel a magyar deviza már gyengébb, mint a 2006-os választások után. A hosszú hétvége előtt ezek semmiképp sem kedvező előjelek a forint számára.

283-284 körül ingadozott a forint szerdán este a devizapiacon az euróval szemben, fél tíz körül mondhattuk ki, hogy sosem volt ilyen gyenge a forint, mint most. Korábban is csak idő kérdése volt a 285-ös szint elesése, többször a közeléből pattant vissza a magyar deviza.

2006 nyarán a választások után 285 forintot ért egy euró a devizapiacon, az volt minden idők leggyengébb árfolyama. Azóta nem volt a mostanihoz hasonló a magyar fizetőeszköz árfolyama, csak idő kérdése volt, hogy a mélypont is meglegyen.


Szerdán nagy utat járt be napközben a forint a devizapiacon. Miután kedd este átlépte az árfolyam a 280-as kulcsszintet, reggel még tovább gyengült, akkor 283 körül volt az árfolyam csúcsa. Délelőtt aztán az MNB soron kívüli kamatemelése után erősödésnek indult a forint, 272,60-nál volt a legerősebb árfolyam szerdán.

Délután az amerikai piacok nyitása után indult ismét meredek gyengülésnek a forint, akkor ismét elesett a 280-as szint, majd estére 285,20-ig gyengült a magyar deviza, ezzel elérte mindenkori mélypontját az euróval szemben. Háromnegyed tíz előtt 284,80 körül állt a forint az euróval szemben, így valamelyest visszapattant a 285 feletti szintről.

A dollárért fél tíz előtt 221,25 forintot kellett fizetni, míg a svájci frank árfolyama 190,63-nál állt. Az euró/dollár árfolyam 1,2850-nél állt az elmúlt napok dollárerősödése után. A szakemberek szerint a forint mostani gyengülése is részben az amerikai deviza erősödésével magyarázható, a forint akkor térhet magához, ha a nemzetközi piacon lenyugszanak az események.

Az MNB szerdán meglepetésre 11,5 százalékra emelte az alapkamatot, a három százalékos emeléssel a jegybank a forint elleni spekulációkat akarja kivédeni. Az elemzők szerint a kamatemelés csak arra lesz jó, hogy a spekulánsokat kirázza a forintpiacról, mivel így drágábbá vált a magyar devizát shortolni.

A hosszú hétvége előtt egyre többen vélik úgy, hogy a jelenlegi helyzet veszélyes a forint számára, az itthoni ünnepnapok alatt elképzelhető, hogy a külföldi spekulánsok ismét megtámadják a forintot. Az Mfor.hu által megkérdezett elemzők szerint ennek reális a veszélye.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!