Az orosz piacot ma kinyitják, hogy a csődbe ment KIT bank ügyleteit (melyet a Gazprombank vesz meg) elszámolják. Amúgy zárva. Még nekik van a legtöbb eszük.
Az USA-ban a Morgan St. felkínálja magát a Wachovianak (vak és süket házassága), hogy ezzel is mutassa, kész BÁRMIRE, csak ne hajtsák csődbe. Az invesztment banking biznyiszmodell ezzel MEGSZÜNT létezni: no M&A, no Buy-outs-ins, no new issues, no trading. Nothing! Itt állunk. DURVA!!! Ez kérem a 30-as évek bugyra. Akkor a megoldás az volt (úgy gondolták), hogy a befektetési bankokat és a kereskedelmi bankokat szétválasztják egymástól. Most meg az a megoldás, hogy ismét összedobják őket. Mit mutat ez? Az hogy SENKINEK HALVÁNY LILA GŐZE SINCS. Azt.
Az SEC meg akarja mától gátolni a short sellinget (ha nincs papírod hozzá), de az Up-tick szabályt nem vezetik be újra, amit pont a kredit krízis kezdetén töröltek el. Ezek idióták - már elnézést. Sokkal szigorúbb szabályozás kell. Mindenkit agyon shortolnak, és senki nem mer belevenni, sőt még ő is ráad, mert fél, hogy megkérdezik, van-e nekünk és mennyi az XY papírból, ami ennyit esik. PSZICHOLÓGIA! Ezt a kört meg kell törniük, ha hamarabb tették volna, az AIG és sok mindenki nem került volna ebbe a helyzetbe. Ugyanis azzal, hogy hagyták, hogy ide fajuljon azt érik el, hogy a normális üzletmenet profitja is csökkenni kezd, hiszen az emberek megijednek a hírektől. És akkor ez is önbeteljesítő próféciává válik. NINCS ENNYI eszük a szabályozóknak??? És akkor a dilettáns mit sem tudó McCain azt mondja, hogy az AIG-t veszni kell hagyni. Ez egy idióta, "fingja" sincs hogy mit mond és, hogy az milyen következményekkel járna. A 30-as évek boomfázis lenne ahhoz képest, ami akkor ránk várna. Lehet így is késő már... . A kár, ami a piacot érte túl nagy sajnos... .
Megoldás: SOKKAL szigorúbb banki szabályozás. A bankok azért vannak, hogy a gazdaságot ellássák a kellő likviditással, és nem azért, hogy mindenféle kiagyalt, ki nem tesztelt terméket eladjanak tudatlan, dilettáns alapkezelőknek és másoknak. A BASEL I/II nem ér semmit, mivel a ratingek (Moodys, S&P) nem érnek sok esetben semmit + plusz a kockázat sok esetben nem mérhető. Ide egy szigorú saját tőkéhez mért eszközállomány alapú szabályozás kell: assets to equity. Ennyi. Össze kéne ülni az országoknak, bankvezéreknek és egy globális akciótervet kidolgozni, újratőkésíteni akit kell, ha kell állami kötvényekkel/részesedéssel. Ez van. Másképp NEM fog menni. I tell you man... .
Remélem mindenki elég befőttet rakott el, szép nézni őket a polcon.. .