8p

Az idei év végén is elkészítette a dán bank a meghökkentő jóslatait tartalmazó listát, miszerint akár EU-ellenes vezetése is lehet az uniónak, a vagyonadó pedig újra a szovjet típusú gazdaságot állítja követendő példának.

Ahogy az az elmúlt években is jellemző volt, a dán Saxo bank szakemberei az év utolsó napjaiban összeállítanak egy meghökkentő listát a jövőben bekövetkező - meglehetősen drasztikus - változásokról. Az elmúlt két évben egyébként a "találati arány" meglehetősen rossz volt.

A jóslatokkal kapcsolatban annyit mindenképpen érdemes tudni, hogy ezek nem minősülnek a Saxo Bank hivatalos előrejelzésének. Viszont, ha mégis bekövetkeznek, horderejük miatt annál jelentőségteljesebbek lehetnek.

1. Az uniós vagyonadó szovjet típusú gazdaság visszatérését ígéri
Az Európai Bizottság (EB) létrehoz egy munkacsoportot, amely különböző vagyonadó-típusok létrehozásán fáradozik a 100 000 dollárnál vagy eurónál nagyobb összegű megtakarításokkal rendelkező személyek megadóztatására. A kezdeményezés az uniós egyenlőlenségek eltörlése címszó alatt fut majd, és a leggazdagabbak 1 százalékának „igazságosabb” részvállalását hozza magával a társadalmi terhek enyhítésének okán. Ez lesz az utolsó lépés a totalitárius európai gazdaság irányába, miközben az egyéni és tulajdonjogok elérik mélypontjukat. A kör bezárult, ismét a Szovjetunió lesz a követendő példa.

2. Az unióellenes szövetség a legnagyobb képviselői csoporttá válik
Jövő május 22–25-én tartják az európai parlamenti választásokat. A májusi választásokat követően a legnagyobb, 275 képviselővel rendelkező pártcsoporttá válik a páneurópai és unióellenes szövetség, melynek tagjai az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja, az eurószkeptikus Alternatíva Németországnak, a francia Nemzeti Front és a holland Szabadságpárt. Az új Európai Parlament unióellenes elnököt választ magának. Az európai állam- és kormányfők nem tudnak EB-elnököt választani, ami Európát politikai és gazdasági zűrzavarba taszítja.

3. A technológiai szektor "Nagy Ötöse" csúnya másnaposságra ébred 2014-ben
A technológiai szektor Nagy Ötöse: az Amazon, a Netflix, a Twitter, a Pandora Media és a Yelp. Ezeknek a részvényeknek az értékelése igencsak felfújt és a növekedési prémiumnak olyan egyoldalú értékelésén alapul, amelyik a pénzügyi válság utórezgései során alakult ki - vélik a bank szakemberei.

Példának hozzák, hogy a Facebook ajánlatot tett a Snapchat megvételére, melynek sem üzleti terve, sem bevétele. A cégnek pedig a Facebook-ra nézve romboló hatása lehet az elemzők szerint. Ez a kreatív rombolás pedig pontosan az a "sötét anyag", aminek figyelmeztetnie kellene a befektetőket. A Saxo Bank elemzői létrehoztak egy egyenlő súlyozású indexet a Nagy Ötösnek, ami 100 ponton indul 2013 utolsó kereskedési napján. Előrejelzésük szerint az index jövőre lemegy 50-re.

4. A kétségbeesett BoJ eltörli az államadósságot, miután az USDJPY 80 alá zuhan
2014-ben a befektetők visszatérnek a japán jenhez. A USDJPY kurzus 80 alá esik, mintha ismét 2011-et írnánk. A kétségbeesett japán jegybankot (Bank of Japan - BoJ) ez utolsó szalmaszálként arra kényszeríti, hogy eltüntesse állampapírjait, így keresve kiutat a defláció csapdájából, ami az utolsó két évtizedben nem sikerült neki.

5. Amerikai defláció: hamarosan az Ön városában!
Az amerikai ingatlanpiac törékeny voltát még inkább aláhúzta a hozamok szerény emelkedése 2013 közepén. A bérek nem emelkednek, még a magasabb foglalkoztatottság ellenére sem, amit az ágazatokon átívelő jelentős teljesítőképesség okoz. Mivel januárban a Kongresszus a „Hogyan zúzzuk szét az amerikai gazdaságot” című játékos vetélkedő második felvonásának bemutatójára készül, a befektetési, foglalkoztatási és fogyasztói bizalom további megrendülése várható.

6. Mennyiségi lazítás helyett mindent a jelzáloghitelekért
A 85 milliárd dolláros kötvényvásárlások a kamatköltségeket csökkentették, a kockázatos állóeszközöket pedig az égbe repítették, így hozva létre a gazdaság javulásának illúzióját. Továbbra is komoly kihívásokat jelent a magánszférában a tőkeáttétel folytatódó csökkenése, az ingatlanpiac (amelyik minden egyes áremelkedés alkalmával csikorogni kezd), az állami szektor kiadásainak folyamatos csökkenése, és a magánszektorban a gyér foglalkoztatás. Főleg az ingatlanpiac szorul majd életmentő beavatkozásra, ezért aztán az FOMC 2014-ben mindent megtesz a jelzáloghitelek érdekében, a mennyiségi lazítás 100 százalékos jelzálog fedezetű értékpapír-vásárlási programmá változtatja, és több mint 100 milliárd dollár per hónapra növeli a program hatókörét – a kivezetés szóló kijelentéseket pedig elfelejthetjük.

7. Késik a kitermelők válasza, a Brent hordónkénti ára 80 dollárra zuhan
A nem OPEC országok tartalékkapacitása napi 1,5 millió hordóval növekszik, sőt: további napi 2 millió hordóra van kilátás, mivel a líbiai konfliktusok és az Iránnal szemben foganatosított szankciók fokozatosan enyhülnek, a globális piacot pedig elönti az olaj. Ilyen körülmények között a kitermelőknek össze kell hangolniuk erőfeszítéseiket, hogy csökkentsék a termelést. A Brent nyersolaj hordónkénti árát mindez segít 80 dollárra csökkenteni.

8. A német visszaesés
A német gazdaság szárnyalása 2014-ben véget ér a szakemberek szerint, és az 1,7 százalékos mövekedésben bízó közvélemény mélységesen csalódni fog. Nem zárható ki, hogy a kulcsfontosságú gazdaságok összehangolják terveiket a túlzott kereskedelmi többlet csökkentése érdekében. Ha mindehhez hozzáadjuk az energiaárak Egyesült Államokban tapasztalható zuhanását, ami arra sarkallja a német vállalatokat, hogy termelésüket Nyugatra helyezzék át, a reálbérek növekedése miatt tapasztalható alacsonyabb versenyképességet, az SPD mint új koalíciós partner részéről várható törekvéseket, hogy emeljék az alsó- és a középosztály életszínvonalát, valamint a feltörekvő Kínát, amelyik a Kommunista Párt Központi Bizottságának harmadik ülését követően egyre inkább a hazai fogyasztásra összpontosít – már készen is áll a gazdaság hanyatlásának táptalaja.

9. 40 százalékot zuhan a CAC 40
A mennyiségi lazítás táplálta tőkebuborék még átgomolyog 2014-be, azonban a részvények fejjel rohannak a falnak, és nagyot koppannak a felismeréstől, hogy a piac egyetlen mozgatórugója a „nagyobb bolond” elmélete. Közben a franciák pocsék közérzetét csak rontják François Holland kormányának rossz húzásai, mivel az elnök és emberei képtelenek megoldást találni az ország versenyképességének hiányára vagy akár kicsiholni a növekedés legapróbb szikráját is. Év végéig a CAC 40 index több mint 40 százalékkal zuhan a 2013-as csúcsról, miközben a beruházók a kijárat felé osonnak.

10. A Törékeny Ötök 25 százalékos zuhanása az amerikai dollárral szemben
Ide soroltál a Saxo Bank szakemberei Brazíliát, Indiát, a Dél-afrikai Köztársaságot, Indoznéziát és Törökországot. Az elmúlt évtizedben ezeknek az országoknak drámai növekedésben volt részük, dollár milliárdokat vonzottak be közvetlen külföldi beruházások (FDI) formájában. Az olcsó és könnyen megszerezhető pénzek forrásának fokozatos kiapadásával azonban ezek az országok egyre védtelenebbekké válnak folyó fizetésimérleg-hiányuk növekedése miatt. A munkaerő költségek és a foglalkoztatással kapcsolatos általános költségek növekedése miatti egyre emelkedő kiadások mellett a „Törékeny Ötök” valutáira lefelé ható nyomás nehezedik. A májusi indiai és a július közepi indonéziai választások késleltethetik a romlás leállítását célzó reformokat, miáltal ezek az országok még védtelenebbekké válnak a kockázatokkal szemben. Kifutnak az időből, és csak egy megoldás marad számukra – a gyengébb valuta.

Mit jósoltak az idei évre?

1. A DAX 33 százalékkal 5000 pontra esik vissza
Nem teljesült. Az idei mélypont 7418 pont volt.

2. Államosítják Japán vezető elektronikai vállalatait
Nem teljesült.

3. A szója ára 50 százalékkal megugrik
Nem teljesült. Év elejéhez képest jelenleg alacsonyabban van a szója ára, de ha az év legalacsonyabb és legmagasabb jegyzését hasonlítjuk össze, akkor egy 1185 és 1574-es szint között mozgott az ár. Még így is sincs meg az 50 százalékos differencia.

4. Az arany unciánkénti ára 1200 dollárra zuhan
Teljesült. Június közepén alakult ki az éves mélypont, ami 1188 dollár.

5. A WTI nyersolaj árfolyama eléri az 50 dollárt
Nem teljesült. Az idei mélypontot áprilisban érte el az árfolyam: 85,58 dollárt.

6. Az USDJPY árfolyama 60,00 felé veszi az irányt
Nem teljesült. Teljesen ellentétes az irányba mozgott az év folyamán az árfolyam. Jelenleg 100 fölött jár a kurzus.

7. Az EURCHF árfolyama a rögzítést áttörve eléri a 0,9500-es szintet
Nem teljesült. Az éves mélypont 1,2064 volt még év elején. Jelenleg pedig 1,22-nél mozog az árfolyam.

8. Hongkong megszünteti a HKD-nek az USD-hez való rögzítését, majd az RMB-hez rögzíti az árfolyamot
Nem teljesült.

9. Spanyolország újabb lépést tesz a bedőlés felé, miközben a kamatok 10 százalékra emelkednek
Nem teljesült. Az éves csúcs 5,52 volt a 10 évesek esetben.

10. A 30 éves US kötvény hozama kétszeresére emelkedik 2013-ban
Csak részben teljesült. A kötvényhozamok látványosan emelkedtek, ám kétszeres mértéket nem érte el a növekedés. Az idei mélypont 2,81 volt április végén, a csúcs pedig 3,96 volt, amit pár hete ért el az árazás.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!