3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kedden ismét az OTP vezetésével esett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely 2,69 százalékos mínusszal zárt. A bankpapírok ismét 10 százalékkal lettek olcsóbbak, ezt csak részben tudta ellensúlyozni a Richter javulása. A forint délutánra stabilan áttörte a 275-ös szintet az euróval szemben.

Újabb negatív napon van túl a BUX index, mely délelőtt még hétfői értéke felett tartózkodott, a nap második felében aztán az OTP vezetésével meredek lejtmenetbe kapcsolt. A bank részvényei ötéves mélypontra estek, egy rövid időre a 2600-as árfolyam is megadta magát, majd a zárás előtt kicsit visszakapaszkodott a papír.

A BUX index 12 340 forinton fejezte be a keddi kereskedést, ez 2,69 százalékkal maradt el a hétfői értéktől. A részvényforgalom magas maradt, délutánig 25 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A vezető papírok közül az OTP volt a nap vesztese, a bank részvényei 10,14 százalékos zuhanás után 2650 forintot értek. Délután néhány percre ismét fel kellett függeszteni a kereskedést, amikor az esés elérte a 10 százalékot. Szinte minden elemző úgy véli, hogy a mostani szinten vonzó vétel az OTP, mégsincs vevő a piacon a részvényekre, egyelőre senki sem tudja, hol lesz az árfolyam alja, mindig okozhat meglepetéseket a papír.

A Mol 1,78 százalékot veszített, 10 500 forintig estek vissza az energiacég papírjai a kereskedés zárásáig. A Magyar Telekom árfolyama jórészt az állampapírpiaci gondok miatt alacsony az utóbbi időben, ugyanis ha megemelkedik a kötvények hozama, akkor kevésbé vonzó az osztalékpapír a befektetők számára. Kedden 2,44 százalékos esés után 600 forinton zártak a távközlési részvények.

Kimondottan jól szerepeltek a gyógyszergyártók a tőzsdén a hét második napján: az Egis 0,8 százalékkal erősödött, 10 100 forintot ért a végén, míg a Richter 3 százalékos ugrással 27 500 forinton zárt.

A forint a nap első felében még rendre visszapattant a 275-ös szintről, délután azonban a külföldi befektetők kockázatvállalásának csökkenésével ismét gyengülni kezdett a magyar deviza. A nemzetközi szereplők a megbízhatatlan közép-kelet-európai piacokról inkább dollárba vitték pénzüket, ennek köszönhetően az amerikai fizetőeszköz 1,32 alá erősödött az euróval szemben.

A tőzsdezárás után nem sokkal 276,05 forintot kellett fizetni egy euróért, míg a dollár 208,66-nál állt fél öt után. A svájci frank ára 180 forint fölé emelkedett a piacon, délután 180,70 forintért adták a devizát. A szakemberek szerint elképzelhető, hogy a hosszú hétvége miatt nehéz napok elé néz a forint, sokan ugyanis nem tartják kizártnak, hogy a spekulánsok ismét támadni kezdik a forintot a nemzeti ünnep miatti szabadnapokon.

Az olaj ára hétfőn már közel járt a 75 dollárhoz, mivel az elemzők arra számítanak, hogy az OPEC pénteki ülésén csökkenti a napi kitermelést. Kedden aztán ismét csökkent az árfolyam, délután 71,57 dollárt ért egy hordó nyersanyag, ami 2,68 dollárral maradt el az előző napitól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!