Arra lehetett számítani, hogy az amerikai részvénypiacok tegnapi szakadása ma a BUX-ot is lefelé fogja húzni, azonban a mínuszos nyitás után szép lassan felfelé araszol a mutató. A kezdéskor még több mint 4 százalékot esett az index, majd onnan pattant fel. Továbbra is a tengerentúli híreket érdemes figyelni, hiszen egyelőre nem tudni, mit tesz a kormány a mentőcsomag elutasítása után.
Délelőtt 18 487 ponton állt a BUX, ez 1,21 százalékkal maradt el a tegnap délutáni záróértéktől. A részvényforgalom viszont megélénkült az első néhány órában, 6 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A vezető részvények közül az OTP 1,55 százalékot veszített az amerikai pénzügyi szektorból érkező újabb problémák hatására, így 6165 forintot adtak a bankrészvényekért. A Mol 2,68 százalékos esés után 14 500 forinton állt, míg a Magyar Telekom 0,37 százalékkal lett olcsóbb a nap elején, 808 forinton kereskedtek a távközlési papírokkal.
Vegyesen kezdtek a gyógyszeripari részvények, melyek közül a Richter 0,33 százalékos javulás után 30 200 forintot ért, míg az Egis 0,9 százalékos gyengüléssel 10 990 forintig esett.
A következő napokban várhatóan a nemzetközi piacok fokozottan lesznek hatással a magyar tőzsdére is, az amerikai mentőcsomag sorsa határozhatja meg a hét hátralevő részét. Ugyanezt a csomagot biztosan nem terjesztik ismét a kongresszus elé, de a kormánynak vannak egyéb lehetőségei, hogy a bankokon segítsen.
Az olaj ma délelőtt tovább esett a tegnapi több mint 10 dolláros szakadás után, délelőtt 95,11 dollárt ért egy hordó nyersolaj a világ árutőzsdéin, ez 1,26 dollárral volt alacsonyabb a tegnapi árfolyamnál.
A forint a tegnapi gyengülés után ma már nem nagyon esett tovább az euróval szemben, igaz, korrigálni sem tudott. Délelőtt 243,60 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, míg a dollár 169,24 forintba került. Az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben 1,4389-nél állt délelőtt.
Magyar idő szerint délután háromnegyed háromkor minden szem az Egyesült Államokra szegeződik, ugyanis a hírek szerint Bush elnök fog beszélni a mentőcsomag tegnapi kudarcáról. Az elnök várhatóan felvázolja majd a további lehetőségeket is, ezek az információk jelentősen mozgathatják a tőzsdéket.
Ezenkívül fontos makroadatok is jelennek meg délután a tengerentúlon: a Standard & Poor's és a Case-Shiller közös lakáspiaci indexe várhatóan további árcsökkenést fog mutatni, de az előrejelzés szerint a chicago-i beszerzési menedzser index is visszaesik majd. Ma közlik a fogyasztói bizalom indexének alakulását is, mely 56,9 pontról 55 pontra eshet vissza az elemzői konszenzus szerint.