10:16
Bencsik László szerint a kormány által tervezett Nemzeti Eszközkezelő költséges megoldás lenne a bedőlő hitelek problémájára. Ugyanis az intézmény egy több ezer fős szervezet felállítását igényelné, ami hatalmas összeget emésztene fel. A vezérigazgató-helyettes hozzátette: az OTP eddig 110 milliárd forintnyi hitelt strukturált át, ami a teljes állomány 5,9 százaléka.
10:11
Az év elején a bank esetleges terjeszkedési tervekről is beszélt néhány környező országban. "Nyitva tartjuk a szemünket, igyekszünk minden potenciális lehetőséget megvizsgálni, de semmilyen konkrét ügy nincs folyamatban" - mondta ezzel kapcsolatban az mfor.hu kérdésére Bencsik László.
10:09
Montenegróban az elmúlt 6-9 hónapban jelentős portfólióromlás volt, ennek üteme talán csökkenhet, ugyanakkor a gazdasági mutatók tekintetében nem történt még meg a fordulat. További tőkeemelésre, és hasonló leírásokra nem számít a menedzsment.
10:04
"Már az év elején látszott, hogy a kockázati költségekben van a legnagyobb bizonytalanság, ez továbbra is fennáll. Most a magyar lakáshitel-portfólión és a román piacon látunk kockázatokat. A magyar portfólió minőségét jelentősen befolyásolja a svájci frank árfolyama, azt viszont nagyon nehéz megjósolni" - mondta Bencsik László.
A vezérigazgató-helyettes szerint továbbra is van esély, hogy a céltartalékolás a tavalyi alatt marad. Amíg nem fog a hitelállomány emelkedni, addig a nem teljesítő hitelek aránya emelkedni fog, teljesen normális dolog, hogy a jelenlegi helzetben néhány adós bajba jut - tette hozzá.
9:54
"Romániával kapcsolatban az első negyedévben optimisták voltunk, ez most fordult, a román gazdaság az adóemelések, a megszorítások miatt komoly kihívásokkal néz szembe, várhatóan még jövőre is csökkenni fog a gazdaság teljesítménye" - emelte ki a vezérigazgató-helyettes.
9:52
A nem teljesítő hitelekben ilyen mértékű növekedés utoljára tavaly ilyenkor volt. A magyar piacon 8,4 százalékról 9,1 százalékra emelkedett az arány. 123 milliárddal nőtt a nem teljesítő hitelek összege, ez tette szükségessé a 96,1 milliárdos céltartalékolást. Magyarországon a portfólióromlás döntő része a lakáshitelekhez kapcsolódott.
9:44
Idén a második negyedévben az új lakáshiteleken belüli részesedés elérte a 28 százalékot, ennek a 86 százaléka már forintban történt kihelyezésre. Tehát már a tiltás előtt is a forinthitelek felé fordult a piac - vázolta fel a bank vezetője.
9:40
A hitelkamatok csökkentése még nem látszik a kamatmarzsban, a kamatok elengedése 7,6 milliárdos bevételcsökkenést okoz a banknál, de ez a második félévben jelenik majd meg az eredményben.
A hitel/betét arány emelkedése teljes egészében a devizahatás eredménye, az OTP-nek jóval több a devizahitele, mint a devizabetétje. Ha a forint visszaerősödik, akkor ebben a mutatóban korrekció várható - emelte ki Bencsik.
9:37
A működési eredmény főleg a forint gyengülése miatt javult, ez valamilyen szinten a költségek növekedésében is látszik. A nettó kamatmarzs gyakorlatilag stagnált, a magas likviditás miatt igyekeznek kevesebb betétet gyűjteni, ezért nem nőtt a betétállomány olyan mértékben, mint korábban.
9:34
"Utánaszámoltunk, az IMF és az EU nélkül is kényelmesen finanszírozható a költségvetés. A forgatókönyvünk szerint emellett az államadósság szintje már 3-5 éves távon csökkenő pályára kerül" - mondta az OTP vezérigazgató-helyettese. Bencsik hozzátette: nem látnak nagyon drámai kockázatokat, ha nem száll el az idei és a jövő évi költségvetés.
9:30
A kockázati költségekben látszik jelentős emelkedés, ennek volt köszönhető a 96,1 milliárdos céltartalékolás. Ebből 8 milliárd azért keletkezett, mert a forint gyengülése miatt megnőtt maga a céltartalék-állomány. Ez az utóbbi negyedévekben főleg a külföldi leányvállalatok miatt emelkedett, most viszont egyértelműen a hazai működéshez köthető, a 33-ból 26 milliárd a növekedésben ennek tudható be.
A likviditási pozíció továbbra is brutálisan erős, a likviditási tartalék 5,6 milliárd eró, miközben az egy éven belüli lejárat 1,1 milliárd.
9:25
A bank számviteli eredménye 27 milliárd, de ebben van egy egyedi tétel a goodwill-értékvesztés miatt. Az elmúlt években ezt számviteli, technikai tételként kezelték, de az eredmény értékelésekor a korrigált adózott eredményt veszik figyelembe. Ez megegyezik 2010 első negyedévével, az első féléves eredmény is szinte hajszálra ugyanannyi, mint 2009-ben.
A nettó kamateredményben jelent meg egy 18,3 milliárdos hatás a swap-állományok átértékelése miatt. Ez egy volatilis tétel, a második negyedévben ennek köszönhetően ugrott meg a nettó kamateredmény - vázolta fel Bencsik László pénzügyi vezérigazgató-helyettes.
A montenegrói leánybank miatti értékcsökkenés leírása nélkül a vártnál kicsit kedvezőbb második negyedéves eredményt tett közzé csütörtök hajnalban a Budapesti Értéktőzsde honlapján az OTP. A bank nettó profitja április és június között is 40 milliárd forint felett volt, közben viszont tovább romlott a portfólió. Ráadásul a harmadik és a negyedik negyedévben 29 milliárd forintos hatása lesz a nettó eredményre a már megszavazott bankadónak, azaz az év második felében szinte biztosan romlani fognak a számok.
A kedvező eredmények mellett tovább romlott a bank portfóliója, de erre számítani is lehetett. A 90 napon túli késedelmesen fizető hitelek aránya (NPL-ráta) a portfólión belül 12,4 százalékra emelkedett az első negyedév végén tapasztalt 10,7 százalékról.
Menedzsment Fórum