Árak...
Az Országos Lakásár Index történelmi mélypontra esett, hiszen 2008. első féléve óta (mióta a Duna House az árindexet készíti) még nem volt ilyen alacsony szinten. A jelenlegi 3 százalékpontos esést (81-re) a vidéki indexek drasztikus zuhanása okozta, amelyet a fővárosi mutatók enyhe emelkedése sem tudott ellensúlyozni. Ezen belül a panellakások országos összesített árindexe mutat igazán tragikus képet. Az index a 2012-es harmadik negyedéves, 3 pontos esése után újabb 3 ponttal mindenkori mélypontjára zuhant 76 százalékpontra. A tégla lakások árindexe is esett kissé, de továbbra is tartja magát, a jelenlegi 85 pont ugyan 2012. legalacsonyabb értéke, de még így is jobb a korábbiaknál.
Vidéken sem sokkal másabb a helyzet, hiszen a vidéki lakásár indexek szerint az igazi nagy vesztes a panellakások szektora volt. Mind Kelet-, mind Nyugat-Magyarországon folytatódott a harmadik negyedévben elindult esés, így fél év alatt mindkét országrészben 8-8 százalékpontos csökkenést szenvedett el a panellakások ára, és ezzel mindenkori mélypontját mutatja. A tégla lakások ára is csökkent vidéken, de a III. negyedév enyhe emelkedése után ez nem látszik ennyire drámainak - írják a Duna House szakemberei.
Mindezekkel szemben a fővárosi árindex emelkedést tudott mutatni a panelek esetében. Bár a fővárosban is megindult 2012. harmadik negyedévében a panelek esése, de az év utolsó három hónapja vidékkel ellentétben enyhe áremelkedést hozott, így 81 százalékpontra került. A budapesti tégla lakások ára tűnik a leginkább ellenállónak, amely 93 pontra tudott visszaerősödni, ezzel az elmúlt két év legjobb eredményét produkálta ismét, 2012. második negyedévéhez hasonlóan.
... és eladások
Az elemzés szerint 2012. második félévének összesített eladási adatainak legszembetűnőbb eredménye a balatoni megyék, Veszprém és Somogy erőteljes kiugrása. Az itt eladott tégla lakások négyzetméterára nem sokkal marad el a fővárosi átlagtól, sőt Pest Megye lakásárait is maguk mögé utasították. A balatoni piac 2012-ben feltűnően erős volt, amely elsősorban a Kisvállalkozói Mikrohitel Programnak volt köszönhető, amely teljes évben vissza nem térítendő támogatást nyújtott a vállalkozások számára, akár ingatlanvásárlásra is.
A panellakásokat már kevésbé érintette az állami támogatás, így a megyei összehasonlítás a megvásárolt panelek esetében már jóval homogénebb képet mutat. Legolcsóbb négyzetméter áron Tolna, BAZ és Somogy Megyékben jutottak hozzá a vevők, mindhárom esetben 100 ezer forint alatt. Az összesített budapesti 172 ezer forintos négyzetméterenkénti árral összehasonlítva, vagy akár a nyugati megyék 150 ezer forint körüli árával is hatalmasnak látszik a szakadék. A fővárosban a paneleket kis számban ugyan, de a legdrágábban a 2. kerületben vásárolták (320e forint/m2 fölött), de a négyzetméterárak több kerületben is 200 ezer fölé tudtak nézni: 9, 11, 13, 16 kerületekben - jegyzik meg a szakemberek.
A fővárosi kerületek népszerűségében december hónapban a belváros tudott látványos növekedést mutatni az egy hónappal korábbiakhoz képest. A 4., 5., 6., 7., sőt a 8. kerület iránt is 2-3 százalékkal többen érdeklődtek a Duna House irodáiban, mint megelőzően. A legtöbben azért a megszokott 2., 11., 13. és 14. kerületeket jelölték meg lehetséges célpontjuknak, ezek között is a 13. az abszolút első, hiszen közel minden 5. leendő vevő az érdeklődését mutatta iránta.
Tranzakciók
Az elemzés szerint nincs látványos különbség a vásárlási szokásokban, ha 2012. két félévét összevetjük. Budán és Pesten egyaránt a 40-60 m2 közötti lakásokat vásárolták 40 százalék körüli részarányban és a Duna mindkét oldalán az 5-10 millió forintos lakások voltak a legkedveltebbek. Itt természetesen már nem egyeznek a részarányok, hiszen míg Pesten a vevők 70 százaléka költött 5-15 millió között, addig ugyanebben az ársávban Budán a vevők csak 55 százaléka vásárolt, a többi ennél drágábban.
Vidéken szintén nincs a két félév összevetésében lényegi eltérés. Pest megyében a 40-60 és a 60-80 m2 közötti méretkategóriák voltak a legnépszerűbbek (együtt 45 százalék). Ugyanitt a lakásáraknál látható, hogy az 5-10 millió közöttieket vették legnagyobb arányban (32 százalék), de a 40 millió fölötti kategóriára is jutott még 4 százalék. A közép-magyarországi régión kívüli megyékben ez az ársáv már csak a vevők 1 százalékát tette ki, itt a vevők fele (52 százalék) költ az 5-10 millió közti ársávban, sőt a 20 millió forint fölötti vevők összesen nem érték el a 10 százalékot.
Ami az alkukat illeti
Az alkuk esetében decemberben nem történt látványos változás a korábbi hónapokhoz képest. Továbbra is a családi házat eladók szembesültek a legnagyobb árváltozással, majd vevői alkuval a piacon. A vidéki házukat eladók 7 százalék árcsökkentést követően átlag 12 százalékos vevői alkuval szembesültek. A fővárosi paneltulajdonosok jelentik az ellenpólust, ahol az árlevitel átlaga csupán 4 százalék volt, és a vevők is megelégedtek 5 százalék alkuval. A budapesti átlag decemberben 5 százalék árváltozás és 6 százalék alku lett, a vidéki pedig 6 százalék irányár csökkenés, majd 8 százalék vevői alku.
2012. második felében a heves megyei eladóknak kellett a leginkább kompromisszum késznek mutatkozniuk, hiszen 8 százalékos átlagos árlevitel után az ottani vevők további 11 százalékot tudtak alkudni. Ha csak az alku mértékét vizsgáljuk a veszprémi vevők még ezt is meghaladták, ott az alku átlaga 12 százalékot mutat. Budapesten az 5. kerületi eladók szenvedték el a legnagyobb csökkenést, itt 5 százalék árcsökkenés után igen magas, 10 százalékos volt a vevői alku. A 6., 10., 16., és 19. kerületek is magas értéket mutatnak, hiszen az összes árváltozás mind a négy kerületben elérte a 14 százalékot (csökkenés + alku).
mfor.hu