Az amerikai tőzsde zárás előtt fél órával közel 500 pontos veszteséget mutatott az egyik legfntosabb index a DJIA 30-as mutató, amely így 16500 pont alá csúszott. Ha figyelembe vesszük, hogy egy nappal korábban 350 pont felett esett a piac, akkor nem túlzás kijelenteni, hogy két egymást követő ilyen mértékű napi veszteségre évek óta nem volt példa, és már-már a 2008-ban kirobbant váság rosszabb napjait idéző időszakot élünk meg. A szakértők egy része nyár eleje óta riogat azzal, hogy jelentős visszaesés következhet, ám néhány gyengébb napot láthattunk csak, trendszerű gyengülésről a mögöttünk hagyott hónapokban nem beszélhettünk. Most viszont azt kell mondani, hogy medve piacról beszélhetünk, vagyis akár tartós lehet az árak csökkenése.
Az elemzők persze megjegyzik, hogy a pénteki kereskedésben technikai és pszichológiai okok is közrejátszottak abban, hogy ilyen mértékű zuhanást láthattunk. Több befektető, legyen szó intézményiekről, vagy magánbefektetőkről kivártak az utóbbi hetekben, hogy merre fordul a piac a kínai események hatására.
A távol-keleti országban ugyanis az utóbbi hetekben úgy tűnt, végleg kidurrant a "tőzsdei lufi". Emiatt a tavaszi rekordértékéhez képest amikor 5000 pont felett is járt a sanghaji tőzsde mutatója péntken már csak a 3500-as értéknél láthattuk. A befektetőket a kínai tőzsdeindex csökkenésénél persze jobban aggasztja a helyi gazdaság lassulása, amely miatt már kormányzati intézkedések is születtek, így például a jüan leértékelésével reagált a kínai kormány.
A fizetőeszköz leértékelésével generált piaci verseny mellett persze az is aggasztó sok nagyvállalat számára, hogy a kínai gazdaság lassulása a helyi vásárlóerőre is negatív hatással lehet. Ez pedig több szektorban is komoly lyukat üthet a társaságok eredményességén, egyebek mellett az autógyárak számára lett kulcsfontosságú Kína, innen származott ugyanis az utóbbi negyedévekben a cégek növekedése.
Nem véletlen, hogy a csütörtöki közel három százalékos zuhanást pénteken hasonló mértékűvel fejelték meg az európai piacok. Az öreg kontinensen a borúlátást az is tetézte, hogy csütörtök este Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök bejelentette lemondását, ami ismét az előtérbe helyzete az országgal kapcsolatos bizonytalanságot, miközben rendkívül feszültté vált a helyzet a két Korea között. Délelőtt egy újabb gyenge kínai adat felerősítette az ázsiai ország gazdaságnövekedésével kapcsolatos bizonytalanságot, míg a világ tőzsdéin estek a nyersanyagárak és gyengültek a feltörekvő országok devizái. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 2,83 százalékos, Frankfurtban a DAX-30 2,95 százalékos, Párizsban a CAC-40 index 3,19 százalékos mínuszban zárt.
Az amerikai piacok végül napi mélypontjukon fejezték be a pénteki kereskedést. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 531 ponttal, 3,12 százalékkal, 16 460 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 65 pontot, 3,18 százalékot veszített értékéből, és 1971 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 171 ponttal, 3,52 százalékkal zuhant, és 4706,49 ponton zárt.
mfor.hu