Összeomlásról még nem lehet beszélni, mivel minden fejlődő piac esik világszerte - vélik a Concorde elemzői. Szerintük igaz ugyan, hogy a forint és a BUX kilógnak a sorból, de az eltérés nem olyan nagy, hogy összeomlásról lenne szó.
Az alábbi táblázat a régiós tőzsdeindexek és devizák teljesítményét mutatja az év elejétől, valamint az utóbbi egy hónapban. Jól látható, hogy a forint zuhanása ugyan kilóg a sorból, azonban a részvényeink esésére senki nem kapná fel a fejét sem a régióban, sem pedig a szélesebben vett fejlődő piacokon. Bár kár lenne tagadni meglévő problémáinkat, ezzel együtt messze nem arról van szó, hogy csak minket bántanak, esik minden fejlődő részvénypiac és minden deviza. A sorból csak a dollárral szemben kereskedett rubel lóg ki, de itt az árcentrum a dollár a dolláralapú kereskedelmi forgalom miatt, ehhez képest pedig komoly gyengülést látunk.
Forrás: Concorde
Amit látunk tehát, az jelentős részben nem egy Magyarország specifikus pánik, hanem egyszerűen menekül a tőke a kockázatosabbnak ítélt fejlődő piacokról a fejlett piacokra, ha pedig még nagyobb a baj, akkor a dollárba. Éppen ezért látjuk azt, hogy egyrészt gyengülnek a fejlődő piaci devizák az euróval szemben, másrészt pedig az euró is durván gyengül a dollárhoz képest. A világ már csak ilyen, pánikszerű helyzetben a befektetők dollárt vesznek. Ugyanakkor tagadhatatlan, rosszat tesz nekünk, hogy a nemzetközi gazdasági médiában minden nap negatív példaként címoldalon szereplünk, és a rövidlejáratú adósság/devizatartalék mutatónk alapján rossz helyen állunk.
Az igazán nagy problémát az jelentené, ha az euró árfolyama tartósan 300-320 felett maradna. Ez nem egy kizárható forgatókönyv, és nem is lenne feltétlenül meglepő. Ha a mostani hangulat tovább durvulna, láthatnánk ilyen árfolyamot, hasonló gyengülés volt már a világban egy ilyen helyzetben. Eddig el voltunk kényeztetve. Ez persze azt is jelentené, hogy a többi régiós deviza is esne, azaz komoly regionális problémával kellene szembenéznünk. Megnőne a bankok rossz hitelállománya, nemhogy profit nem lenne, hanem veszteségessé is válhatna a szektor. Ezzel együtt nem ez tűnik a legvalószínűbb kifejletnek, a további drasztikus esés sok piaci szereplőnek nem érdeke, nemcsak Magyarországon és többi kelet-európai országban, hanem az EU fejlett részében sem, gondoljunk csak a hazai bankok többségét birtokló külföldi pénzintézetekre.
Még beraktunk egy igazán ijesztő chartot, amely a zloty árfolyamát mutatja az utóbbi években. A zloty nem volt mesterséges korlátok közé szorítva, mint a forint, így amikor 2001 végére a nyakig devizában eladósodott lakosság és a folyó fizetési mérleg deficites állam összejött, akkor hirtelen véget ért a folyamatosan erősödő zloty Kánaánja és 44%-os gyengülés következett be a csúcshoz képest (érdekes, hogy ez az időszak már gazdasági fellendüléssel esett egybe, persze egészen más globális konjunktúrában). Ez nálunk jelenleg 330 Ft fölötti eurót jelentene a 230-as szinttől számítva. "Devizaválság"-tól tehát, amely egy komoly, akár 30% feletti leértékelődést jelentene, még elég messze vagyunk. Igaz, kizárni semmit nem lehet.
Forrás: Concorde
Forrás: Concorde