Amennyiben az amerikai gazdaságot makroszempontból vizsgáljuk, a Fednek minden oka megvan a további csökkentésre. A lakásárak és az új/régi lakásvásárlások tovább esnek, a fogyasztók hangulata továbbra is a korábbi recessziós időszakokban mért szinteken tanyázik, és a gázolaj ára sem csökkent eddig lényegesen. Az infláció nagysága 2,5 százalék körüli, enyhén csökkenő mértékű, bár ez inkább a kereslet elmaradásának, mintsem a nyersanyagpiacokon bekövetkezett enyhülésnek a jele (lásd Dow Chemical jelentése). Két dolog van, ami a lékektől lyukas hajót a víz felszínén tartja: a még mindig relatív erős munkaerőpiac és a vállalati beruházások (lásd tegnapi adat). A céges készletek is alacsony szinten vannak, így a vállalatok effektív mérlegszerkezettel néznek egy potenciális recesszió elé.
Ezek alapján a Fed várhatóan 50 bázispontot csökkent az irányadó kamaton, 3 százalékra mérsékelve azt. Ennél nagyobb csökkentés számomra kisebb meglepetés lenne. Persze ezekkel a vágásokkal a Fed megint esetleg egy "túl sokat vágunk szcenáriót" rizkíroz, de biztos vagyok benne, amint stabilizálódnak a dolgok, a jegybank rohamléptekben emel is majd. Persze jobban tette volna, ha rohamléptekben vág 50-75bázispont/meeting (ahogy ezt tavaly nyáron vártuk), hiszen a monetáris politika hatása legalább 6 hónapos késlekedéssel fejti ki gyógyító erejét a gazdaságra... Emiatt írtam, hogy a Fed azt is kockáztatja, hogy túl sokat vág, hiszen késésben van. Most ezt próbálja ledolgozni. Ha hamarabb és erőteljesebben csökkentett volna, akkor meg tudta volna akadályozni, hogy a gazdaság túlzottan lelassuljon. Ami pozitív, hogy a bankközi piac egy kicsit megnyugodott az utóbbi hetekben, a likviditás kezd visszatérni.
A vállalati eredmények igencsak vegyesek. Néhány cég, mely egy bizonyos tehnológiai vagy termékciklusban van, sikerrel tud várakozásokat felülmúló eredményt és pozitív várakozásokat produkálni (lásd Microsoft legutóbb). Ennek ellenére ezek a részvények sem tudnak tartósan emelkedni, sőt! Ez nem jó jel, az emberek szkeptikusak. Mi emelkedett idén legjobban? Nem fogják kitalálni: a házépítő szektor. Némely cég 50 százalékot csinált az idei alja óta. Annak ellenére, hogy a hírek a szektorból igencsak rosszak. Sokan - úgy látszik - azt gondolják, lassan itt a rossz hírek vége, és érdemes ezen a szinten csipegetni. Meglehet, de szerintem ez amolyan shortzárós rally volt, hiszen szinte senkinek nem lehetett már házépítő szektorból részvénye (vessünk egy pillantást a szektor elmúlt két évi teljesítésére, és meglátjuk, miért...) Egyszóval a tipikus eddig túlvett (olaj&co.) papírok esnek, és a túladottak (pénzügy, házépítő cégek) ralliznak. Egy egészséges kép.
A pénzügyi szektorban igen negatív lett a jelentésszezon. További tőkeemelések zajlanak, és ami még riasztóbb, egyre több a nem jelzálog alapú késlekedés is a hitelek törlesztésében. A Countrywide (derék Angelo cége) is erről számolt be, és ezért lett negatív az AmericanExpress jelentése is. A Countrywide papírok 17 százalékkal a BoA által kínált ár alatt forogtak a hét elején, ami arra enged következtetni: a befektetők szerint a BoA újratárgyalja a feltételeket. Még a végén ingyen veszik át - amin nem csodálkoznék. Ez a derék Angelót már nem érdekli, ő kiszórta jó idejében még 18 dollár felett....
Mit vár a piac? Nagyon optimista, ami a Fedet illeti. Úgy érzi, hogy a jegybank rendesen a markában van, és szinte marionettfiguraként mozgatja. Ez mutatkozik meg a múlt heti pánikvágásban is. Ezek után a piac megnyugodott, ha nagy gáz lesz, a Fed vág... amíg tud. Ugyebár nullánál stop van.
Sok piaci szereplő nem zárja ki a 75 bázispontos vágás lehetőségét sem, mindenesetre a kötvénypiacok már diszkontáltak sok mindent. A két éves hozamok 1,8-2,3 százalék között csapkodnak, a 10 éves hozamok 3,2-3,7 százalék között. Látható volt a kötvénypiacon, hogy a kétéves hozamoknál az 1,8 százalék, a tízévesnél a 3,2 százalék egy olyan szinten volt, hogy már sokan elgondolkodnak: miért is kössem le magam 3,2 százalékon tíz évre? Ezeken a szinteken mi is eladók vagyunk, legutóbb 1,95 százalékon short 2 éves kötvény, mely még nyitva van. Hogy mennyire ideges a piac, arra jó példa a Nikkei viselkedése is, mely hétfőn 4 százalékot beszakadt (a pénteki USA-produkció után), hogy aztán a hétfői pozitív USA-zárás után kedden 3 százalékot rallizzon.
Két megjegyzés a piachoz: az S&P shortpozícók nagysága eléri a 2002-es szintet, de amíg a 1360-70-közti régió (ez a többéves bulltrend alja, amiről lefordultunk) tart, a short oldalról érdemes a piacot játszani. A Fed előtt neutral a legbiztosabb. Egy 50 bázispont azonban inkább csalódás lehet...
Ma 20:15-kor megtudjuk, mennyi az annyi.