Több európai lap is arról írt csütörtökön, hogy szombatra csúcstalálkozót szerveznek az Unió gazdasági vezetői, a tárgyalásokon állítólag szóba kerülhet egy európai mentőcsomag kidolgozása is, ezt azonban egyelőre nem erősítették meg. Ráadásul az európai nagyhatalmak megosztottak a tervvel kapcsolatban, Németország például kifejezetten elutasít minden hasonló elképzelést.
Sajtóinformációk szerint Franciaország szorgalmazza leginkább az európai mentőcsomagot, Christine Lagarde francia gazdasági miniszter a német Handlesblatt című lapban csütörtökön megjelent interjúban egy közös európai alapról beszélt, amelynek ötletét a német pénzügyminisztérium egyik szóvivője határozottan ellenezte.
A 300 milliárdos összeg brüsszeli forrásokból származik, azt még senki nem erősítette meg. A francia gazdasági miniszter a BBC-nek szerda este adott interjújában kategorikusan cáfolta, hogy országa európai mentőcsomagot javasolna. Éppen ezeknek az ellentmondó híreknek köszönhető, hogy egyelőre nagy a bizonytalanság az alappal kapcsolatban, még a finanszírozás kérdéséről sem tárgyaltak az európai országok.
Jean-Claude Juncker, az Eurocsoport elnöke csütörtökön úgy vélte, hogy Európában nem szükséges egy Paulson-tervhez hasonló beavatkozás, mert a pénzügyi szektor stabil. A luxembourgi miniszterelnök a négy érintett uniós vezető, valamint Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke mellett szintén hivatalos a párizsi csúcstalálkozóra. A Les Échos című francia gazdasági napilap szerint október köezpén állapodhat meg az Európai tanács az első konkrét lépésekről a bankok megmentése érdekében.
A hírek szerint Párizs azt is szeretné elérni, hogy könnyítsenek a maastrichti kritériumokon a költségvetési hiány tekintetében, ezt a tervet azonban Németország nem támogatja. Erre azért lenne szükség, mert a bankok megmentése érdekében hozott intézkedések megterhelnék az európai államok kasszáit, nem véletlen, hogy az Egyesült Államokban is attól tartanak sokan, hogy a mentőcsomag következtében elszabadul az államháztartási hiány.
"Ezek normális időben érvényes szabályok, nem válságban. Jelenleg az a kérdés, hogy hagyjuk-e a rendszert összeomlani vagy pedig megakadályozzuk azt ... Most nem a maastrichti kritériumok élveznek prioritást, hanem a globális pénzügyi rendszer, azaz az állampolgárok megtakarításainak megmentése" - hangoztatta csütörtökön a Canal+ kereskedelmi televízióban Henri Guaino, a francia elnök egyik legfőbb tanácsadója.
Elemzők szerint Németország elutasítása azt jelentheti, hogy nem sikerül létrehozni a tervezett mentőalapot Európában, mivel valószínűleg az Unió államai nem fogják megkockáztatni, hogy egy komolyabb konfliktus alakuljon ki. Ugyanakkor a jelek szerint nem lenne haszontalan egy hasonló alap létrehozása, hiszen az utóbbi napokban sorra kerültek bajba az európai pénzintézetek. A brit Bradford & Bingley, a francia-belga Fortis és a német Hypo Real Estate a hét elején csak állami segítséggel tudtak megmenekülni.
Néhány elemző úgy véli, hogy nincs is szükség az európai csomagra, elég lenne, ha szorosabbra fűznék a kormányok között az együttműködést. A mostani konfliktus azonban veszélyezteti azt is, hogy egyáltalán együttműködjenek az államok a kérdésben.