Hetek óta az április közepén lejáró kilakoltatási moratórium foglalkoztatja a szaksajtót, az ingatlanosakat és természetesen az érintetteket is. A legtöbb lakáshitelest sújtó svájci frank árfolyama pozitív irányú kilengéseket mutat ugyan, de nagyon gyengülni egyelőre továbbra sem óhajt – egyelőre tehát beláthatatlan távolságban van az a sokak által hangoztatott 160-180 forintos CHF árfolyam, amely mellett már megérné a hiteleket forintra váltani.
Igazából senkinek nem jó
A mostani helyzet – jobban a dolgok mögé tekintve – senkinek sem érdeke. A piac nem tudna mit kezdeni több tízezer hirtelen "ráboruló" lakással – jelezték az mfor.hu kérdésére ingatlanos forrásaink. Vélhetően már minden érintett felismerte ezt, mivel a legújabb tervek már kvótákról, illetve apránként adagolt árverésekről, licitekről szólnak. Ez a megoldás magában foglalja annak lehetőségét, hogy a szociálisan rászorultak ideig-óráig tovább tudjanak maradni ingatlanukban.
Az ugyanis, hogy tömegek kerüljenek az utcára, senkinek sem érdeke. A pénzintézetek számára a fedezetként meglévő ingatlanok egy része minden valószínűség vagy egyáltalán nem, vagy csak nehezen és nyomott áron értékesíthető – különös tekintettel a minimális, vagy éppen semmilyen forgalommal nem rendelkező vidéki kistelepülésekre. A kormány a tömeges árverések megindulása esetén vélhetően kisebbfajta szociális katasztrófával nézne szembe, a lakók pedig természetesen maradnának, ameddig lehet. Már látszik, hogy mindenki megmentésére nem lesz pénz, és az önkormányzatok általi lakásvásárlás is kivitelezhetetlen a legtöbb esetben.
Valakinek ki kell fizetni
Konszenzusként a legtöbbször már elfogadott álláspontnak számít, hogy ezeket a hiteleket valahol, valakinek, valamilyen formában ki kell majd fizetnie. Ha és amennyiben beindulnak az árverések (ami feltehetően erős állami kontroll mellett zajlik majd), a kevésbé felkapott helyen lévő ingatlanok tulajdonosainak nagy része valószínűleg még egy ideig megúszhatja: anno az első árveréses időszakban 250 lakásból általában 5-10 darab kelt el az aukciókon, a többire még érdeklődés sem volt.
Más szempontok is nehezítik a teljesen piaci alapú árverések megtartását: korábban több példa is volt arra, hogy az árverések, illetve a fizikai kilakoltatás tüntetésbe, össznépi csődületbe torkollott – amire a leendő vásárlónak aligha van szüksége. Éppen ezért – mutatnak rá forrásaink – elemi érdek lenne, hogy azok, akik valamilyen szinten fizetni tudnak (és még nem tették) igénybe vegyék, vehessék a különféle törlesztési könnyítéseket.
Mielőtt elúszik a lakás…
Noha jelenleg a majdan létrehozandó Nemzeti Eszközkezelő, illetve az állami mentőprogram részletei még tisztázatlanok, csokorba gyűjtöttük, milyen lehetőségek állnak a megcsúszott, vagy a megcsúszás közelében lévő deviza-lakáshitelesek számára:
a, az ingatlan eladása: ha az ingatlan fenntartása meghaladja a háztartás erőforrásait, meg kell próbálni eladni. Ez nem feltétlenül gyors folyamat (a jobb környékeken is hetekig-hónapokig tarthat egy-egy lakás eladása), az a helyzeti előnye azonban megvan, hogy még van lehetőség az árról tárgyalni. Vészhelyzet esetén a lakást érdemes kiadni, és vagy egy kisebbe, vagy ideiglenesen a szülőkkel összeköltözni. A kiadási folyamat – megfelelő ár esetén – jóval gyorsabb lehet. Budapesten főleg az 50-80.000 forint között kínált ingatlanokra lehet gyorsan bérlőt találni.
b, Pótlólagos tőke, kölcsön bevonása: kevesen szeretnek ismerősöktől kölcsönkérni, de néhány havi "családi kamatú" törlesztőrészlet-kölcsön akár életmentő is lehet – ez idő alatt lehet például dolgozni az ingatlan eladásán (nem lesz gyors folyamat). Hangsúlyozottan csak jó viszony esetén érdemes ilyesmit igénybevenni – hibás lépés viszont, ha valaki a hitel fedezésére, újabb, gyorsan elérhető, de sokkal magasabb kamatú hitelt vesz fel – innen egyenes az út a hitelcsapdába.
c, Banki könnyítések, átütemezések: a legrosszabbat akkor lehet tenni – állítják a témában jártas hitelközvetítők – ha a fizetési problémák esetén valaki a homokba dugja a fejét. Még mindig többfajta átütemezési és hitelkiváltási lehetőség áll rendelkezésre – nem késő akár az utolsó előtti pillanatban sem
mfor.hu