Az öt hónapos mélypontra süllyedt részvényindexek, illetve a nemzeti fizetőeszközök vesszőfutása miatt negatív a hangulat a feltörekvő piacokon, így a további eladásokkal érdemes kivárni. Ugyanakkor ezeken a szinteken még a vásárolásoknak sem jött el az ideje, legalábbis Mark Mobius szerint, akinek Templeton névre keresztelt cége 50 milliárd dollárnyi eszközt kezel, köztük a magyar adósság jelentékeny részét. "Az árak még jöhetnek lefele, illetve idő kell a stabilizálódáshoz" - véli a szaktekintély.
Az immár 40 éve a fejlődő piacokra koncentráló Mobius véleménye tehát nincs összhangban Jim O’Neill-ével, aki szerint a mostani helyzet jó lehetőség a beszállásra. A BRIC mozaikszót megalkotó, Goldman Sachs eszközkezelőjét korábban elnöklő O’Neill szerint valószínűleg közelebb vagyunk a jó beszállási lehetőséghez, mint ahhoz, hogy a pánikolókhoz csatlakozzunk. Számos fejlődő piacon valóban vannak problémák, de a helyzetet feltörekvő piaci krízisnek leírni, nevetséges, legalábbis O’ Neill szerint.
Az MSCI indexek alapján az elmúlt 5 évben nem forogtak olyan nagy diszkonttal a feltörekvő országok részvényei, mint manapság. Ezen persze nem is lehet csodálkozni, miután a befektetők a FED monetáris politikájának szigorodásával, a kínai gazdaság lassulásával, illetve az elmúlt hetek kamatemeléseivel párhuzamosan 12 milliárd dollárt vontak ki két hét alatt ezekről a piacokról.
Azt, hogy a piacok továbbra sem nyugodtak, jól mutatja Ukrajna helyzete, hiszen ma hivatalosan is le kellett értékelnie fizetőeszközét, amelynek árfolyama az elmúlt négy év legnagyobb veszteségét könyvelhette így el. Persze a jegybanki hivatalos 8,7 hrivnyás dollárárfolyam még mindig erősebb, mint a szerdai szabadpiaci volt, amikor is 9 hrivnyáért vették, és 9,4-ért adták az amerikai fizetőeszközt. Az ukrán jegybank a leértékelés mellett korlátozásokat is bevezetett, a bankok nem vásárolhatnak ügyfeleik számára 50 ezer hrivnyánál nagyobb összegért külföldi valutát. A lépés értelemszerűen a tőke kimenekítését próbálja ellehetetleníteni, vagy legalábbis megnehezíteni.
Mark Mobius véleménye a magyar gazdaság szempontjából is igen fontos, az általa vezetett Franklin Templeton amerikai alapkezelő ugyanis a magyar állampapírok egyik legnagyobb vevője. Ráadásul a jövő héten, február 12-én jár le a 2014/C jelű kötvényünk, az Államadósság Kezelő Központnak 439 milliárd forintot kell visszafizetnie. Sajtóhírek szerint ebben az értékpapírban is komoly pozíciókkal rendelkeznek Mobiusék, így nagyon nem mindegy, hogy a kötvények árát "hazaviszik", vagy ismét befektetik. A Franklin Templeton Investments a negyedik negyedévben közel 6 százalékkal, 693 millió dollárral növelte magyar kitettségét, és 12,4 milliárd dollárt tett ki kötvényállománya.
mfor.hu