9:48
Orbán szavaira a forint is erősödni kezdett, most 305,80-nál áll az euró jegyzése a reggel 308 feletti szintek után.
9:45
Orbán Viktor miniszterelnök szerint az Országgyűlésnek meg kell vitatnia azt a kérdést, hogy Magyarország csatlakozzon-e az euróövezeti országok pénteken hajnalban született megállapodásához, mert az a nemzeti szuverenitást is érinti.
9:38
A tőzsde meglepően jól fogadta a híreket: a BUX index ugyan mínuszban nyitott, de hamar begyújtotta a rakétákat, most már 17 000 pont felett jár, ami majdnem egy százalékkal magasabb a tegnapi záróértéknél.
8:59
"Orbán Viktor miniszterelnök a nemzeti érdeket tartotta szem előtt akkor, amikor meghozta döntését" - mondta a Magyar Rádió péntek reggeli adásában a kormányszóvivő. Giró-Szász András hozzátette: a kormány egyelőre nem kívánja kommentálni a döntést, a részletekről a miniszterelnök számol majd be pénteken sajtótájékoztatón.
8:37
Péntek reggelre több mint egy százalékkal gyengült a forint a bankközi devizapiacon, ezzel az euró jegyzése 308 forint környékére emelkedett. A dollárral szemben 232,30-ig esett a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 249,94 forintos jegyzése szintén bő egy százalékkal volt magasabb, mint csütörtökön.
Nemzetközi hírügynökségek jelentései szerint az Európai Unió politikusai hajnali ötig "gyűrték egymást" Marseille-ben, de nem sikerült megállapodni az új uniós szerződésről. A hírek szerint David Cameron brit miniszterelnök volt az, aki a legélesebben szembefordult a német-francia elképzeléssel, Nicolas Sarkozy francia elnök szerint Cameron "elfogadhatatlan feltételeket" támasztott. A britek mellett Magyarország, Csehország és Svédország mondott nemet az új szerződéstervezetre, utóbbi két tagállam azonban csak azért, mert a parlamentjével szeretne konzultálni az elfogadás előtt.
Mint ismert, a német kancellár és a francia elnök a hét elején terjesztették elő azt a tervüket, melynek nyomán az EU a jelenlegi valutaunióból megindulhatott volna egy fiskális unió felé. A terv keretében a németek azt szerették volna elérni, hogy Brüsszelnek vétójoga legyen a tagállami költségvetésekben, vagyis ha úgy ítélik meg, hogy a benyújtott büdzsé nem tartható, akkor visszaküldhették volna azt módosításra kötelezve a tagállam kormányát. A költségvetés pedig egészen addig nem léphetett volna hatályba, amíg a szükséges változtatásokat meg nem teszik.
Attól korábban is lehetett tartani, hogy néhány tagállam nem fog belemenni szuverenitása csorbításába, szakértők nem tartották kizártnak azt sem, hogy Magyarország is a kimaradók között lesz. A kérdés most az, hogy a ma folytatódó EU-csúcson sikerül-e meggyőzni a tegnap nemet mondó országokat, illetve sikerül-e bennük tudatosítani azt, hogy az esetleges kívül maradásnak akkora ára van, hogy érdemes még egyszer végiggondolniuk a döntést.
mfor.hu