Az MNB legutóbbi ülésén 8,5 százalékon hagyta a kamatot, immár harmadik hónapja volt változatlan a jegybank kamatszintje. Ez duplája az Európai Központi Bank által meghatározott alapkamatnak, mivel a magyar infláció még mindig jelentősen felülmúlja a jegybank 3 százalékos célját.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők úgy vélik, hogy az infláció csökkenő pályán van, a felmérésben a legtöbben úgy vélték, hogy az eddigi 6,7 százalékról múlt hónapban 6,6 százalékra csökkenhetett a pénzromlás üteme. A KSH csütörtökön közli az augusztusi inflációs adatokat.
Oblath Gábor szerint a nemzeti banknak bizonyítékok kellenek arra, hogy az infláció csökkenő pályán van, a kamatcsökkentés csak utána kezdődhet. "Egyelőre kivárásra van szükség, bizonyítékok kellenek arra, hogy az infláció valóban csökkenésnek indult" - idézi Oblath Gábort a Bloomberg. A Monetáris Tanács tagja hozzátette: várhatóan az infláció lassan fog csökkenni, de arra számítanak, hogy megközelíti a 3 százalékos célt két éven belül.
Világszerte az élelmiszer- és energiaárak határozzák meg az utóbbi hónapokban az inflációs várakozásokat. Hazánkban az élelmiszerárak már sorozatban két hónapban csökkentek, a forint 11 százalékos erősödése az euróval szemben pedig segített, hogy a tartós fogyasztási cikkek ára is csökkenjen. Oblath Gábor szerint az olajárak közelmúltban tapasztalt esése is kedvező irányba viheti az inflációt.
"Vannak pozitív jelek, melyek az infláció csökkenését vetítik előre, ugyanakkor egyértelmű bizonyíték még nincs arra, hogy valóban csökken a pénzromlás üteme. Éppen ezért várunk egyelőre, hogy ezek a konkrét bizonyítékok megjelenjenek, majd utána lehet meghozni a szükséges döntéseket" - nyilatkozta Oblath.
A forint a második negyedévben a világ második legjobban teljesítő devizája volt az euróval szemben, azonban jelenleg ez sem akadályozza az infláció csökkenését.