Az utóbbi hetek olajáresésének köszönhetően csökkent az inflációs nyomás, így az eddig vártnál hosszabb ideig maradhatnak alacsonyan az alapkamatok. Ugyanakkor a munkaerőpiac helyzete, a fogyasztási hajlandóság és a gazdaság teljesítőképessége még bizonytalan ideig gyenge maradhat az Egyesült Államokban, miközben a lassulás jelei elérték az eurózónát is - olvasható Pallag Róbert elemzésében, melyben az olajár világgazdaságra gyakorolt hatását vizsgálja.
A Generali Alapkezelő szakembere szerint nem zárható ki, hogy a technikai túllövések miatt a második félévben már 80-90 dolláron is jegyzik majd a nyersanyagot, ugyanakkor a kitermelési szempontból legdrágábbnak tartott mezőkön emelkedett az olaj hordónkénti kitermelésének határköltsége a tavalyi 60 dollárról 75 dollárra. Az viszont még mindig nem tudatosult teljesen a piaci szereplőkben, hogy az olcsó olaj korszaka egészen addig biztosan lezárult, míg nem sikerül minden szempontból megfelelő helyettesítő termékkel vagy termékekkel ellátni a világ lakosságát.
Az olaj árának csökkenése mindenképpen hatással lesz a világ jegybankjaira. Az MNB legutóbbi inflációs jelentésében 20 000 forint körüli olajárral számolt, a piaci árfolyam pedig most 18 000 forint környékén van. Ha megmaradna ez a 10 százalékos különbség, akkor az mindenképpen a kamatcsökkentés irányába mozdítaná a jegybankot.
A számítások szerint egy 10 százalékos csökkenés az olajárban 0,3 százalékkal mérsékelné az inflációt, mely már eddig is kedvezően alakult. A Monetáris Tanácsnak persze sok mindent kell mérlegelnie a kamatcsökkentés előtt, fontos lehet az is például, hogy az EKB változtat-e a kamatszinten.
"Úgy véljük, hogy ha változik az alapkamat Európában, akkor az csökkentés lesz, ám erre leghamarabb csak a jövő év második negyedéve körül kerül sor, ekkorra számítunk arra, hogy az inflációs nyomás valamelyest mérséklődhet" - olvasható a Generali Alapkezelő elemzésében.
A jövő heti OPEC-ülésen várhatóan nem fogják csökkenteni a tagországok az olajtermelést, valószínűleg inkább csak arról fognak határozni, hogy azok a tagállamok, melyek most a kvótánál több olajat termelnek ki, visszatérnek az eredetileg előírt mennyiséghez.
Az olajár mostani esése természetesen hatással lehet majd a gáz árára is. Dollárban számolva már 25 százalékkal esett az olaj árfolyama a csúcshoz képest, de euróban nézve is 20 százalékos volt a csökkenés. A kereskedelmi gázárak azonban csak több hónapos késéssel követik az olaj világpiaci árát, ezért ez várhatóan csak 2009-ben fog megjelenni a gáz árában.
A magyar tőzsdén a Mol árfolyamát nem befolyásolja jelentősen az olajár, mivel a magyar cég inkább a finomításra fókuszál. A Generali Alapkezelő szakembere szerint azonban van némi emelkedésre kilátás a Mol-árfolyamban, mivel a papír az utóbbi időben túladottá vált. Pallag Róbert szerint a befektetők eltúlozzák a kockázatokat, ezért a mostani szinteken lassan érdemes beszállási pontokat keresni.