Néhány éves lakás eladó – bútorként pedig mindössze néhány matrac és pár polc látható a képeken. Nem lakták volna az ingatlant? – teszik fel sokan a kérdést az internetes lakáshirdetések böngészésekor. A válasz sajnos prózai: lakták, minimális bútorzattal. A válság előtti időkben sokan az utolsó fillérig kiszámítva vettek fel (sokszor szinte nulla forintos) lakáshitelt – melynek kifizetése után nemhogy a megemelkedett törlesztő-részletre, de még a berendezésre sem futotta. Éppen ezért, érdemes a pénzügyek tervezésénél néhány további, már a vásárlás után jelentkező kiadásra is gondolni – ami jelentősen megdobhatja a végső büdzsét.
1. Felújítás
Használt lakás vásárlásakor az esetek nagy részében kisebb-nagyobb felújításra van szükség. Ennek mértéke az olcsón kivitelezhető tisztasági festéstől a szintén hétszámjegyű összegbe kerülő teljes gépészeti rendszer cseréig sokfajta szintje lehet – a konkrét vásárlási döntés előtt érdemes hozzávetőleges ajánlatokat kérni az ezzel foglalkozó szakemberektől. Kellemetlen ugyanis, ha a beköltözés után derül ki, hogy például a fürdőszobát teljesen újjá kell építeni.
2. Műszaki cikkek
Sokan gondolkodtak úgy, hogy a számítógép kivételével a régi műszaki berendezéseket, elavult tévét, mosógépet már nem viszik az új lakásba, hanem újakat szereznek be. A válságnak köszönhetően manapság már nem állnak sorok az üzletekben a legmodernebb lapostévékért, ám a mosógép-konyhai berendezések, televízió, világítástechnika megvásárlása újabb, többszázezres kiadás – amit szintén be kell tervezni az háztartás költségvetésébe.
Vásárláskor érdemes figyelni arra, hogy több esetben az egyébként jó árúnak tűnő berendezést szakemberrel kell beszereltetni, melynek költsége egyes esetekben meghaladhatja a készülék vételárát – klasszikus esete ennek például az utólagosan beszerelt légkondicionáló.
3. Fogyasztás
Korábban új építésű társasházak esetén nagyon sokszor nehézkesen és áttekinthetetlenül indult be az elfogyasztott közüzemi díjak számlázása – különösen azokon a helyeken, ahol nem önállóan szerződött minden lakás a szolgáltatásokra, hanem almérők szerint a beruházó, vagy a közös képviselet számlázta ki a fogyasztást. Beköltözés előtt mindenképpen érdemes megtudni a havi várható rezsiköltségeket – távhő esetén előfordulhat, hogy mindennel együtt havi 40-50.000 forint is elmegy az ingatlan fenntartására.
Amennyiben átalánydíjas konstrukcióban fizetett az előző lakó, érdemes annak is utánanézni, nehogy később a túlfogyasztást már Önnel fizettessék ki. Beköltözés előtt a havi törlesztésen felüli összegbe ezeket a kiadásokat is bele kell tehát kalkulálni – amennyiben aktuális, érdeklődni kell arról is, hogy miről tud a ház számlát adni, és miről nem.
4. Közös költség
Az emberek teherviselő-képességének csökkenésével párhuzamosan egyre többször viták forrása, mivel a tapasztalatok szerint pénzügyi gondok esetén a leggyorsabban ezt a tételt tolják félre a háztartások. Mértékéről (és tartalmáról) szintén érdemes előre tájékozódni, a sokfajta szolgáltatást kínáló társasháznál a havi 40.000 forintos közös költség sem ritkaság.
Fokozottan kell figyelni, ha a ház éppen felújításra, vagy valamilyen pályázatra gyűjt – ez akár nagyobb összegű egyszeri kiadással is járhat, ami már nem biztos, hogy belefér a családi büdzsébe. Extrém esetben előfordulhat – főleg kis lakásszámú társasházak esetén – hogy a lakók valamilyen „hobbira” gyűjtenek – például kerti játszótér, ami szintén nem olcsó. A 3-5 lakásos házak esetén hasznos tisztázni a tulajdonviszonyokat, mert ha valakinek több lakása van, azt szavaztat meg adott esetben a közgyűlésben, amit akar.
5. Berendezés
Különösen a minimál-önerős vásárlások esetén volt jellemző, hogy berendezésre igazából már nem futotta – ezért számos, egyébként szép kivitelezésű társasházban, lakóparkban lehet borzasztó, innen-onnan szerzett bútorokból kiállított lakásbelsőket, ahol a kényszerűség és az ízléstelenség különös elegye határozta meg az adott ingatlan hangulatát. (Az általunk megkérdezett lakberendező például beszámolt olyan, egyébként méregdrága penthouse lakásról is, melyet a tulajdonosa anyagiak hiányában a 70-es évekből maradt, ma már abszolút nem divatos elemes bútorcsaláddal rendezett be).
Míg az ismert áruházláncnak köszönhetően egyfajta alapberendezés néhány százezer forintból összehozható, aki igényesen, divatos bútormárkákkal szeretné berendezni új lakását, nem árt, ha legalább hétszámjegyű összeget tartalékol – egy nem különösebben fényűző ülőgarnitúráért akár 3-400.000 forintot is elkérnek, de a kényelmes matracokkal felszerelt ágy is belekerülhet 200-300.000 forintba. Neuralgikus pont a konyhabútor – szerencse, ha vásárláskor sikerült belealkudni az árba, vagy éppen a beruházó akciósan kínálat – egyébként újabb súlyos százezreket kell fizetni – ez elkerülhető, ha a divatos, letisztult lakberendezési irányzatot választjuk, a lakás menő lesz, és bútorra sem kell annyira sokat költeni.
mfor.hu