Köztudott, hogy bármely gazdasági fellendüléshez az kell, hogy a gazdaságban a hitel folyamatosan áramoljon. Tavaly a bankrendszer olyan 250 milliárd forint profitot ért el, melynek legalább a fele abból adódott, hogy az MNB vágta a kamatokat, a kötvények meg követték.
Forrás: PSZÁF (biztosítók és lízingcégek nélkül)
Szóval átértékelésből. Mi lesz idén? Talán kevesebb tartalékolás, talán, de az államkötvények nyeresége már nem lesz, sőt azóta a hozamok meg is növekedtek. Azaz az kell, hogy legyen legalább megint 250 milliárd (kötvények átértékelése nélkül) a bankrendszer nyeresége, hogy pörögjön a hitelezés és csökkenjen a céltartalékolás, mert az államkötvények már nem fognak emelkedni. Még akkor sem ha az MNB nullára vágja a kamatot.
Egy kockázati prémium épült be a hozamokba, köszönhetőn néhány, finoman szólva sem professzionális beszólásnak. Ezért nem kell coacholni magunkat, hogy ilyet csináljunk. Van annyi szakértő ebben az országban, kérdezzük meg őket, akik ismerik a piacok szeszélyes lelkét is, és aztán vagy ők nyilatkozzanak, de ne politikusok... . Vagy nyilatkozzon, de ne "hűbele Balázs" módjára.
Én inkább azt vártam, hogy sokkal nagyobb hangsúly lesz a fekete munka visszaszorításán, adórendőrség etc. De a könnyebb (látszatra) út lett választva, a "gazdag bankok" megnyírásával. Ez még akár populisztikus is, bár nem is várhatunk mást. NAGYON jó az adórendszer átalakítása, de a finanszírozást kicsit átgondoltabban kéne, nem ilyen "Mariska nénis" ötletekkel, mint a bankok ellehetetlenítésével.
A külföldi bankok majd külföldre visznek sok mindent, hiszen ki akar 50%-os adót? Vagy a bankokra miért nincs 16%-os flat adó? Aki szív az OTP, mert ő döntően "a mi bankunk már 60 éve".
Remélem ez az összedobott tegnapi bejelentés azért finomul majd, mert ha nem, akkor nagy gáz lesz kishonban...ismét, még mindig.