A szerdai biztató teljesítmény után hétfőn reggel megint kiütötték az OTP-t a nyitást követően, több mint 10 százalékkal lettek olcsóbbak a bank papírjai. Ennél is nagyobbat bukott a Mol, mely elérte a 15 százalékos limitet is. A nemzetközi tőzsdéken a recessziós félelmek és a vártnál gyengébb vállalati eredmények miatt alakult ki pesszimista hangulat, ez gyűrűzött be hétfőn a BÉT-re is.
A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a nyitás után nem sokkal 10,31 százalékkal állt múlt szerdai értéke alatt, 10 688 pontig esett vissza a mutató. A vezető papírok közül a Mol, az OTP és a Richter is 10 százalék feletti mértékben zuhantak vissza, de nagyot esett a TVK és a Fotex is.
Az OTP szerdán már biztató teljesítményt mutatott, hosszú idő után pluszban tudott zárni, majd hétfőn reggel 11,45 százalékos esés után 2390 forintot ért. A Merrill Lynch múlt csütörtökön a korábbi 4800 forintról 2747 forintra csökkentette a magyar bank célárát, közben az OTP tovább vásárolja a saját részvényeit.
A Mol 13,59 százalékot veszített értékéből a nyitás után, 8295 forintba kerültek az olajcég papírjai a tőzsdén reggel. A Magyar Telekom a kezdést megúszta 3,04 százalékos mínusszal, 543 forintot értek a távközlési részvények háromnegyed tízkor. Zuhanással kezdték a hetet a gyógyszergyártók is: az Egis 11 százalékos esés után 8900 forintba került, míg a Richter 24 500 forintos ára 10,75 százalékkal maradt el a szerdaitól.
A hétfői kereskedést jelentősen befolyásolhatja a forint árfolyama, az utóbbi napokban ugyanis a magyar deviza került a középpontba. Hétfőn reggel kis gyengülés után 275,82-nél állt az árfolyam, úgy tűnik, hogy a 275-ös árfolyam környékén stabilizálódhat a forint.
Vasárnap Washingtonban bejelentették, hogy hazánk megállapodott az IMF-fel a segítségnyújtásról, ez újabb lépés lehet a piacok megnyugvása felé. A megállapodás részleteit a napokban hozzák nyilvánosságra, egyelőre csak annyit tudni, hogy jelentős segítségre számíthatunk a Valutaalaptól.
A hét első napján megjelenő makroadatok közül a német Ifo hangulatindexek alakulása lehet fontos, míg Amerikában az újlakás-értékesítések múlt havi statisztikája jelenik meg délután. Henry Paulson pénzügyminiszter beszédet mond a tengerentúlon a nap második felében, arra szintén figyelhetnek a befektetők.