4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma délután a forint árfolyama áttörte a 250-es szintet az euróval szemben, a magyar deviza utoljára közel fél éve ért ilyen keveset. Az egészet az okozza, hogy Európát is utolérte a hitelválság, egyelőre hatalmas a bizonytalanság a piacon, így azt sem lehet megmondani, meddig eshet a forint.

Hétfő reggel óta szinte folyamatosan gyengült a forint az euróval szemben, végül délután jött el az a pillanat, amikor ismét 250 forintot kellett fizetni egy euróért. A dollárral szemben ismét 180 fölé gyengült a magyar fizetőeszköz, utoljára idén február körül kellett ennyit fizetni egy dollárért. Azt egyelőre az mfor.hu által megkérdezett elemző sem tudja, meddig eshet a forint árfolyama, mivel mindez attól függ, mikor tud megnyugodni az európai bankpiac.

Reggel még 246 körül kezdett a forint az euróval szemben a devizapiacon, a meredek esésnek köszönhetően azonban délutánra a 250-es szint is elesett. "Ilyen helyzetben nincsenek ellenállások, mivel ki vagyunk szolgáltatva a világnak, ezért nem is lehet megmondani, meddig eshet a forint" - mondta el kérdésünkre Szántó András, az Equilor devizapiaci elemzője.


A szakember szerint a 250-es szint lélektanilag fontos volt, azonban, most olyan pánik uralkodik Európa tőzsdéin, hogy már nehéz meglepetést okozni, ezért nem is volt különösebben meglepő, hogy a forint elsőre átvitte ezt a fontos szintet. Szántó András szerint nincs belpolitikai oka annak, hogy a forint ilyen meredeken zuhant, alapvetően a világgazdaságban tapasztalható aggodalmak mozgatják a devizát.

"Igazából nem is akkora dráma, hogy a forint esett 6-8 százalékot a 230-as szinthez képest, ugyanis például a török líra 15 százalékkal gyengült az utóbbi időszakban, míg az izlandi korona mintegy 100 százalékot veszített értékéből" - tette hozzá az elemző. Szerinte ez akár azt is jelezheti, hogy a forint esetében még csak most jön a java, de a magyar deviza akár a válság nyertese is lehet. "Később könnyen elképzelhető, hogy a forint is kap egy hatalmas pofont, ha viszont rövid időn belül megnyugszik a piac, akkor akár nyertesként is kijöhet az egészből" - véli az Equilor szakembere.

Szántó András abban egyetért a politikusokkal, hogy a magyar gazdaság stabilabb, mint azok, melyeket elsődlegesen érint a hitelválság, ráadásul nálunk nem zuhantak akkorát az ingatlanárak, mint tőlünk nyugatra. Ugyanakkor a válság miatti pánik minket is könnyen utolérhet, és magával ragadhatja a forintot is.

"A legfőbb probléma az, hogy egyelőre nem tudni, mi a helyzet Európában. Az kellene, hogy végre az európai bankokról is kiderüljön, hányadán állnak" - véli az elemző. Szerinte a tengerentúlon már jóval tisztább a kép: bizonyos bankok csődbe mentek, mások pedig felvásárolták őket, így látszik, hogy kik rendelkeznek még megbízható háttérrel. A megoldás az lenne, ha a nagy bankok Európában is felfednék lapjaikat, így kiderülne, kinek mennyi kintlevősége van megbízhatatlan hitelekben, kiket fenyeget csőd. Akkor végre megnyugodhatnának a kedélyek, azok a bankok jól járnának, melyek biztonságban vannak.

Szántó András szerint egy esetleges európai mentőcsomag sem oldaná meg a helyzetet, mivel nem állítaná helyre a bizalmi válságot. A szakember szerint Európában jelenleg csak pletykákból tudnak informálódni a befektetők a bankokkal kapcsolatban, és ez a legnagyobb gond.

"A forint árfolyamát sem lehet megjósolni, egyelőre csak az a biztos, hogy az év végéig 220 és 300 között lesz egy euró ára" - mondta el Szántó András. Szerinte a piacon jelenleg akkora a bizonytalanság, hogy a befektetők is úgy vélik: mindennél van lejjebb.

Hétfő délután 250,31 forintot kellett fizetni egy euróért, míg a dollárért 184,51 forintot kellett adni a devizapiacon. Rossz hír a devizahiteleseknek, hogy a svájci frank árfolyama is emelkedett, 161,79 forintba került egy frank. A dollár több mint egyéves csúcsra erősödött az euróval szemben, délután 1,3562-nél állt az árfolyam.

A pánik attól erősödött fel, hogy a hétvégén újabb európai bankokról jelentek meg bizonytalan hírek. A német Hypo Real Estate a kormány hétfő reggeli bejelentése szerint 50 milliárd eurós segélyt kap, hogy túlélje a válságot. A céget már a múlt héten meg akarták menteni egy 35 milliárd eurós segítséggel, azonban a hétvégén összeomlott a program, mivel a kereskedelmi bankok kiléptek belőle.

A múlt héten több európai pénzintézetről is elterjedtek olyan hírek, hogy csőd fenyegeti, közülük talán a legjelentősebb az olasz UniCredit, melynek árfolyama jelentősen zuhant. A bank a hétvégén bejelentette, hogy 6,6 milliárd euróval megemelné alaptőkéjét, de az árfolyam esését ez sem állította meg.

Hétfő délelőtt több, Magyarországon is érdekelt bank árfolyama zuhant az európai tőzsdéken, a bécsi börzén például az Erste és a Raiffeisen is több mint tíz százalékot bukott délelőtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!