Várhatóan még öt-hét évig tart Romániában az ingatlanpiac szárnyalása, s emiatt az ingatlanpiaci beruházások hozama Romániában nagyobb lesz, mint az Európai Unió többi részében - jelentette ki Ion Radu Zilisteanu, a romániai ingatlanügynökségek egyesületének szóvivője.
A szakértővel a Cotidianul című bukaresti napilap hétfői száma közöl interjút, melyet az MTI idéz. Zilisteanu kifejti, hogy a román ingatlanpiac látványos növekedése 2003 elején kezdődött. Ezért öt-hat évvel ezelőtt egy ingatlan megvásárlása nagyon jó üzletnek bizonyult, hiszen a beruházás mindössze 5-8 év alatt megtérült évi 12-20 százalékos hozammal.
Később a növekedés kissé hanyatlott - magyarázza a szóvivő -, így a beruházás megtérülésének ideje 8-12 évre tolódott ki. Emellett a beruházás évi hozama is 8-12 százalékra csökkent. Becslése szerint 2012 és 2014 között, amikor Románia várhatóan belép az eurózonába, a befektetések megtérülésének határideje 15-25 évre terjed majd ki, évi négy-hat százalékos hozammal.
Az ingatlanügynökségek képviselője szerint az 1989 előtt épített panellakások ára két évig még emelkedni fog, mivel jelenleg a kínálat csak a kereslet hatvan százalékát elégíti ki. Az ingatlanpiacon továbbra is a telkek esetében lehet jelentősebb növekedésre számítani. Például a mezőgazdasági földek ára akár 40-45 százalékkal is emelkedhet, mert Nyugat-Európában egy hektár ára 8 és 10 ezer euró között változik, míg Romániában helyenként még az ezer eurót se éri el - olvasható a Cotidianulban.
5 év alatt 400 százalékos hozam
Egy - angol nyelvű - elemzés is a román piacra hívja fel a figyelemt. A Romania Report beszámolója szerint miközben az elmúlt években is kiugró hozamokat lehetett realizálni, még mindig olcsók a román ingatlanok. Példaként említik, hogy az "átlagos" 100 négyzetméteres bukaresti lakások, 2002-ben még 25 ezer dolláros áron forogtak a piacon, idén viszont 110 ezer dollárt (kb. 21 millió forintot) érnek. Összehasonlítva a magyarországi árakkal valóban van különbség, a további fejlődés feltétele mindazonáltal az általános gazadsági fejlődés Romániában.