5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Vélhetően nem fog megvalósulni a pénteken kiszámított negatív forgatókönyv, vagyis nem fogja megközelíteni az ezer milliárd forintot a bankrendszer vesztesége a kormány hétfőn bejelentett terveinek hatására - vélik az mfor.hu által megkérdezett elemzők. Ugyanakkor a szakemberek szerint így is százmilliárdos nagyságrendű lehet a pénzintézetek vesztesége, ha megvalósul az elképzelés. Mfor.hu-háttér.

Valamivel kedvezőbb a vártnál

Még múlt pénteken jelentette be Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, hogy a kormánypárt újabb javaslattal áll elő a devizahitelesek megmentésére. Ennek lényege, hogy a már korábban rögzített árfolyamokon (svájci frank esetében 180, euró esetében 250 forinton) kifizethetik az ügyfelek teljes adósságukat, a különbözetet pedig a bankoknak kell lenyelniük. Ráadásul az eredeti elképzelések között még az is szerepelt, hogy esetleg köteleznék a bankokat arra, hogy a devizahitel kiváltására új forinthitelt nyújtsanak.

Orbán Viktor hétfőn a parlamentben napirend előtt ismertette a kormány álláspontját a javaslattal kapcsolatban: a kabinet nagyrészt megvalósíthatónak tartja az elképzelést, azonban szerintük új forinthitelre nem lehet kényszeríteni a bankokat, ahogy arra sem, hogy kötelezően átváltsák forintra a devizahiteleket.

"A miniszterelnök szavaiból kiindulva várhatóan valamivel kedvezőbb lesz a javaslat hatása a bankokra, mint azt pénteken vártuk. Az OTP esetében szerintünk 20-25 milliárd forint alatt lesz az egyszeri veszteség, emellett a további intézkedések, mint a költségek forintban való elszámolása és a referenciakamat alkalmazása jelentős kamatmarzs-csökkenést hozhat a legnagyobb hazai banknál" - véli Kuti Ákos, az Equilor elemzője. A szakember szerint a javaslat elfogadása után az is elképzelhető, hogy a bankok azért fognak hadakozni, hogy ők nyújthassanak majd forinthitelt a devizahitel kiváltásához.

"A lépés hatalmas csapást jelentene a bankokra, amelyek az árfolyam-különbözeten egyes becslések szerint akár 1000 milliárd forintos nagyságrendben veszíthetnek, amennyiben mindenki él a lehetősséggel. Noha ez nem tűnik valószínűnek, a bankok vesztesége jóval meghaladhatja a 100 milliárd forintot, ami súlyosan veszélyeztetheti a pénzügyi stabilitást" - teszi hozzá Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

A vagyonosabb adósok hiteleinek végtörlesztése pedig azzal járhat, hogy a rosszul teljesítő hitelek aránya növekszik a hitelállományon belül. A leginkább negatív következmény azonban a gazdasági stabilitás és megbízhatóság újabb romlása lehet, aminek következtében a befektetők csökkenthetik magyarországi kitettségüket, elsősorban a hitelezési aktivitáson keresztül, ami eddig is kifejezetten nyomott volt. További negatív következmény a hazai bankszektor leminősítése, és így forrásainak megdrágulása lehet - teszi hozzá Suppan.

"Feltehetően csupán az adósok töredéke tud élni a devizahitelek végtörlesztésével. A forinthitelre történő tömeges átváltás egyik akadálya, hogy a magas forintkamatok miatt nem feltétlenül éri meg, a másik akadálya, hogy a bankok rendelkezésére nem áll annyi forintforrás, amivel ki lehetne váltani a deviza alapú hiteleket, a harmadik pedig a hitelképes ügyfelek száma" - vázolja fel a Takarékbank szakértője.

Beállt az állam az OTP mögé?

Orbán Viktor beszédének volt egy érdekes része, amikor a miniszterelnök arról beszélt, hogy a külföldi tulajdonú bankok mögött ott állnak az anyavállalatok, míg az OTP és az FHB mögött a magyar állam. Ez azért volt meglepő, mivel az államnak jelenleg marginális, néhány százalékos részesedése van mindössze az OTP-ben. Kuti Ákos szerint a fenti kijelentés arra utalhatott, hogy szükség esetén az állam kész refinanszírozóként beállni az OTP mögé, illetve adott esetben alárendelt kölcsöntőke formájában tőkét juttathat a cégnek, amennyiben a veszteségek miatt erre szükség lenne.

"Véleményünk szerint van még tere az esésnek az OTP-részvények esetében, de komoly shortokat vélhetően már nem fognak nyitni. A hétfői felfüggesztés után kedd reggel vélhetően eséssel nyitnak majd a papírok a Budapesti Értéktőzsdén, utána viszont napközben elindulhatnak felfelé" - mondta az mfor.hu kérdésére az Equilor elemzője.

A nemzetközi hangulatban sem bízhatunk

Orbán Viktor bejelentése a bankrészvények mellett a forintra és a többi magyar eszközre is hatással volt, hétfőn jelentősen emelkedtek a hosszú kötvények hozamai a másodpiacon, hazánk CDS-felára pedig évek óta nem látott magasságba szökött. Ennek ugyanakkor nem csak hazai okai voltak, Európa ismét a görögök várható csődje miatt aggódik (A piacok lemondtak Görögországról) és az amerikai gazdaság sem dübörög.

Kuti Ákos szerint a kormányfő bejelentései után a csökkenő bizonytalanság miatt kicsit talán enyhülhet a nyomás a magyar eszközökön, de éppen a feszült nemzetközi hangulat miatt nem álmodhatunk jelentős forinterősödésről. "Talán visszajöhet 280 forint alá az euró jegyzése, de ennél nagyobb hatásra nem számítunk" - mondta az Equilor szakembere.

Suppan Gergely szerint mivel a devizahitelek végtörlesztése jelentős devizakeresletet generál, ezért a forint akár nagyobb mértékben is gyengülhet a következő időszakban a lépés hatására. Ez viszont éppen azokat a háztartásokat hozná nehéz helyzetbe, akiknek nincs annyi megtakarításuk, hogy egyösszegben törlesszék hitelüket, mivel nekik emelkedhet a törlesztőrészletük.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!