Már tegnap délután is gyengült a forint az euróval szemben, de nem tudta tartósan áttörni a 245-ös szintet. Ma reggel azonban már ez is sikerült a magyar devizának, a tőzsde nyitása után nem sokkal 246,11 forintot kellett adni egy euróért. A dollár ismét meglódult az euróval szemben, a tegnap esti gyengülés után ma reggel megint 1,38 körül volt az árfolyam.
A forint tegnap délután is gyengült már az euróval szemben, azonban a nap végén megállt a 244,80 körüli árfolyamnál. Ma reggel ott folytatta, ahol tegnap abbahagyta, hamar áttörte a 245-ös szintet, majd reggel meredek zuhanásba kezdett és már több mint 246 forintot ért egy euró a devizapiacon.
Nem csak az euróval szemben szakadt be a magyar deviza, a többi fizetőeszközzel szemben is jelentősen gyengült reggel. A dollárért 177,97 forintot kellett adni a piacon, míg a svájci frank árfolyama 156,88-nél állt reggel.
A hirtelen gyengülés egyik oka a dollár erősödése lehet, ugyanis az amerikai fizetőeszköz reggel ismét meglódult az euróval szemben. Már tegnap délután látszott, hogy izmosodik a dollár, miután az Európai Központi Bank nem csökkentett kamatot, áttörte az 1,40-es határt. A kamat tartása után egészen 1,37 környékére erősödött az amerikai deviza, ez egyéves csúcsot jelentett az euróval szemben. Este aztán kissé gyengült a dollár, 1,38 körül zárt. A gyengülés folytatódott eleinte ma reggel is, utána azonban meredeken erősödni kezdett, nagyjából ezzel egyidőben szakadt be a forint. Délelőtt 1,3824-nél állt az euró/dollár jegyzés.
A dollár tegnapi erősödése azzal magyarázható, hogy a délutáni sajtótájékoztatón Jean-Claude Trichet, az európai jegybank elnöke elmondta, hogy a kamatcsökkentést is mérlegelték a döntéshozók. Ebből a befektetők arra következtettek, hogy rövidesen csökkenhet a 4,25 százalékos európai alapkamat, ez pedig gyengítette az eurót.
A nemzetközi befektetői hangulat annak ellenére sem javult, hogy várhatóan az amerikai Kongresszus ma elfogadja a módosított mentőcsomagot. Az amerikai tőzsdék tegnap ismét nagyot estek, a hitelválság után most ismélt a gazdaság lassulása, a recessziós félelmek kerültek a középpontba.
Szeptember közepén a 245,50 körüli szintről fordult vissza a forint, ez most már biztos nem fog sikerülni, így egyelőre kérdéses, meddig gyengülhet a magyar fizetőeszköz.