Reális alternatívaként került elő a kamatemelés a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának hétfői ülésén. Végül számottevő többség szavazott a kamat szinten tartására - derült ki Simor András jegybankelnök sajtótájékoztatóján. Simor elmondta: a tanács egy 100 bázispontos kamatemelést is megtárgyalt javaslatként, azonban azt végül elvetették.
A Monetáris Tanács ülésén szinten tartotta a kamatot hétfőn délután, így továbbra is 9,5 százalékos az irányadó ráta. Pedig a nap első felében sokan már kamatemelést valószínűsítettek Gyurcsány Ferenc szombati lemondása után. A döntés azonban azt mutatja, hogy a jegybank nem akarja elkapkodni a forint védelmét, egyelőre kivárnak, hogy reagál a magyar deviza a miniszterelnök lépésére.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI kérdésére elmondta: a belpolitikai fejlemények ellenére is 300 forint körül stabilizálódott euróárfolyam nem indokolt szigorúbb lépést, kamatemelést. A jelenlegi helyzetben a Monetáris Tanács kivár és a további kamatdöntő lépései a forint árfolyamától függnek elsősorban.
Az elemző hozzátette: a helyzet érdemben a befektetői bizalom erősödésével változhat, amelyet az új kormányfő kiléte is befolyásol majd. Olyan személy megválasztása vezethet a kamatfelárak csökkenéséhez és a monetáris lazítás, a jegybanki alapkamat-csökkentés újraindulásához, aki élvezi a piacok bizalmát, és képes végig vinni a reformokat.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint a 100 bázispontos kamatemelési javaslat azt jelzi, hogy egy időre el lehet felejteni a kamatcsökkentési ciklus folytatását.
A Monetáris Tanács ismét megerősítette, hogy kész minden eszközzel fellépni a túlzott forintgyengülés ellen. Ugyanakkor ismét említést tett a testület a tovább romló gazdasági kilátásokról, illetve arról, hogy bár az infláció már elérte a 3 százalékos célt, a gyenge forintárfolyam tükröződése a fogyasztói árakban óvatosságra int - fűzte hozzá a szakember az MTI-nek.