3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai piacokat követve a BUX is beszakadt ma, délután közel 6 százalékos mínusszal zárt az index. Az OTP majdnem 11 százalékkal lett olcsóbb a nap végére, de a Mol is jelentőset bukott. A vezető papírok közül csak a Richter tudott kismértékű pluszban zárni. Az európai tőzsdék mind komoly mínuszban voltak egész nap, míg a Dow 10 000 pont alá esett a nyitás után Amerikában.

A hétvégén Európát is elérte a hitelválság, egyelőre hatalmas a bizonytalanság a piacokon, senki nem tudja, mit tegyen, miközben a kontinens bankjairól sorra terjednek el a pletykák, hogy csőd fenyegeti őket. A BUX, követve a nemzetközi hangulatot, komoly eséssel zárt délután. Az indexet főleg az OTP húzta le, a bankpapírok több mint 10 százalékkal lettek olcsóbbak a kereskedés végére. A vezető papírok közül mindössze a Richter tudta tartani pénteki értékét.

A BUX a nap végén 17 991 ponton állt, ez 5,68 százalékkal maradt el pénteki értékétől. A napi részvényforgalom kifejezetten magas volt, délutánig 24,5 milliárd forint cserélt gazdát. A vezető papírok közül az OTP lett a nap vesztese, a délutáni szakadásnak köszönhetően a bank részvényei 5610 forinton zártak, ami 10,95 százalékkal maradt el a pénteki ártól. Egész Európában bizonytalanság uralkodik a bankok körül, olyan nagy cégek, mint az Erste és a Raiffeisen is több mint 10 százalékot estek már délelőtt.

A Mol 5,73 százalékkal gyengült annak ellenére is, hogy a hétvégén kiderült: a magyar olajcég valószínűleg többséget tud szerezni a horvát INA-ban. Az olajcég részvényei a nap végén 14 470 forintot értek, ami 880 forintos mínuszt jelentett. 2,63 százalékot bukott a végére a Magyar Telekom, mely 776 forinton zárt délután.

Felemás napot zártak a gyógyszeripari részvények, melyek közül az Egis 1,13 százalékkal gyengült, 12 200 forinton zárt, a Richter viszont tudta tartani pénteki 31 750 forintos árfolyamát.

A forint egész nap gyengült az euróval szemben, délutánra ismét 250 forintot kellett adni a közös európai devizáért. A dollárral szemben 180 fölé emelkedett a magyar fizetőeszköz árfolyama, míg a svájci frank 162,28-nál állt. Ennek elsődleges oka, hogy teljes a bizonytalanság az európai bankpiacon, egyelőre mindenki csak pletykák alapján próbál tájékozódni. A dollár több mint egyéves csúcsra erősödött az euróval szemben, délután 1,3508-nál állt az árfolyam.

A pánik a hétvégén kezdődött, amikor kiderült, hogy a német Hypo Real Estate megmentésére új állami segélycsomagot kell kidolgozni, így a cég 50 milliárd eurós segítséghez juthat. A múlt héten már több európai bankról elterjedt, hogy csődközelben van, közülük a legjelentősebb talán az olasz UniCredit volt, melynek árfolyama néhány nap alatt hatalmasat zuhant.

Jelentős makroadat ma nem jelent meg, de az kijelenthető, hogy forrongnak a piacok, egyelőre mindenki konkrét hírekre vár a bankokkal kapcsolatban. A nyugat-európai részvénypiacok szinte mindegyike 5 százalék feletti mínuszban állt délután, míg a Wall Streeten a Dow 400 pontos mínusszal nyitott, néhány óra után közel 5 százalékkal állt pénteki értéke alatt, és hosszú idő után először esett 10 000 pont alá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!