4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Augusztusban, már második hónapja láthattunk tőkebeáramlást a hazai befektetési alap piacon, ezúttal már nem csak az intézményi befektetők élénkültek fel, hanem visszatérni látszanak az óvatosabb kisbefektetők is. A legtöbb alapkategória esetében ismét nőtt a vagyon, bár az ingatlanalapok és a garantált alapok esetében továbbra is tart a tőkekivonás - olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) havi jelentésében.

Augusztusban már második hónapja láthattunk tőkebeáramlást a hazai befektetési alap piacon, ezúttal már nem csak az intézményi befektetők élénkültek fel, hanem visszatérni látszanak az óvatosabb kisbefektetők is. A legtöbb alapkategória esetében ismét nőtt a vagyon, bár az ingatlanalapok és a garantált alapok esetében továbbra is tart a tőkekivonás - olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) havi jelentésében.

A piaci teljesítmények 55 milliárd forinttal növelték augusztusban a BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok vagyonát, és az alapok összesen több mint 122 milliárd forintot is vonzottak. Ismét jelentős nagyságú új tőke érkezett az intézményi alapokba, de a kisbefektetők visszatértét jelzi a pénzpiaci alapok megújult tőkevonzása. A tőkepiacokon hónapok óta tartó növekedési trend a részvényalapok, illetve más magasabb kockázatú alapok, így a származtatott vagy az árupiaci alapok iránt is fenntartotta az érdeklődést. Összességében az augusztusi 7,1 százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagjai 411 hazai befektetési alapban 2715 milliárd forintot kezeltek.

„Az intézményi befektetők után végre jelentősebb pénzek jöttek a lakossági ügyfelektől is az alapokba, ahogy várható volt, ez elsősorban az alacsony kockázatú termékeknél jelentkezett először − emelte ki Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. − Bízunk benne, hogy ez már egy új pozitív trend kezdetét is jelenti.”.

Az alapok összvagyonának 60,5 százalékát kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok vagyona augusztusban az alapok összességénél valamivel gyorsabban, 9,4 százalékkal nőtt, összesen 108 milliárd forint friss tőke érkezett ide, a hozam pedig 33 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát.

A 32 zártkörű értékpapíralapban kezelt vagyon augusztusban 14,2 százalékkal bővült, 25,8 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, miközben azok teljesítménye (elsősorban a részvényalapoké) is 17,2 milliárd forinttal növelte a vagyont. Az intézményi alapokon belül augusztusban csak a pénzpiaci alapból történt tőkekivonás, míg a részvény- és kötvényalapokba jelentős friss tőke érkezett, leggyorsabban is ezek vagyona nőtt. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 345 milliárd forintot tett ki, ez az alapok összvagyonának 13 százaléka.

Augusztusban – a kötvényalapok kiugró növekedése után – ismét az 59 részvényalap vagyona nőtt a leggyorsabban, 10,1 százalékkal, a hónap végén 316,5 milliárd forintot tett ki. A befektetők 11,8 milliárd forintot fektettek be újonnan az alapokba és a piaci teljesítmények is – a részvénypiacok folytatódó emelkedésének következtében – több mint 17 milliárd forinttal növelték a vagyont. A hónap során a részvényalapok 76 százalékát kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 12,7 százalékkal nőtt, miután az alapok 14,4 milliárd forint tőkét vonzottak, az alapokon pedig 12,7 milliárd forint hozam keletkezett. A tiszta részvényalapok vagyona 2,5 milliárd forint tőkekivonás és 4,4 milliárd forint hozam egyenlegeként 2,6 százalékkal nőtt. Leggyorsabban a közép-kelet európai részvény alapok vagyona nőtt, ezeket az észak-amerikai részvénytúlsúlyos alapok követték.


A 21 ingatlanalapnál 0,4 százalékos vagyoncsökkenés volt megfigyelhető, összvagyonuk a hónap végén 256 milliárd forint volt, ami az alapok összvagyonának 9 százaléka. Az ingatlanalapokból összesen 3,5 milliárd forint tőkét vontak ki, viszont 2,5 milliárd forint hozam növelte vagyonukat. A hónapban tovább csökkent a tőkekivonás, ami az idén még nem volt ilyen alacsony. A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona a hónapban 3,5 százalékkal csökkent, vagyonuk mintegy 31 milliárd forintot tett ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!