Több mint 3000 milliárd forintnyi vagyont kezeltek tavaly év végén a magyarországi befektetési alapkezelők - hangzott el a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) mai sajtótájékoztatóján.
A szakmai szervezet szinte a teljes magyar alapkezelői szakmát lefedi, összesen 24 tagja van. 2007-ben 25 százalékkal emelkedett az alapok által kezelt vagyon értéke, ezért különösen sikeres évet zárt a szektor. Főleg a kedvezőtlen világpiaci folyamatokat figyelembe véve.
A legtöbb tőke a pénzpiaci alapokban és a garantált alapokban volt az év végén, ugyanakkor megfigyelhető volt bizonyos átstrukurálódás a piacon. A korábbi évekbennépszerű ingatlanalapok stagnáltak tavaly, a garantált- és a származtatott alapok viszont 70 százalék körüli növekedést produkáltak. A pénzpiaci alapokba fektetett vagyon közel 30 százalékkal nőtt egy év alatt, hasonló teljesítményt mutattak a részvényalapok is. A részvényalapok kiugró teljesítménye főleg azért volt meglepő, mert a világ tőzsdéi jórészt csökkenést mutattak 2007-ben.
A vagyonkezeléssel kapcsolatban Temmel András, a szövetség főtitkára elmondta: közel 20 százalékkal emelkedett tavaly a vagyonkezelőknél befektetett összeg, mely így elérte a 3400 milliárd forintot. Különösen szembetűnő a növekedés az éves GDP arányában: az év elején az éves összermék 9 százalékát kezelték a BAMOSZ tagjai, ez az arány 2007 végére 26-27 százalékra emelkedett.
Az idei tervekről Szalai Sándor, a szövetség elnöke beszélt: szeretnék elérni, hogy öt év után adómentes legyen a befektetés hozama, emellett a szabályok további liberalizációját tartják fontosnak. Tervbe vették egy regionális központ kialakítását Budapesten, ezügyben megkezdték a tárgyalásokat a Közép-Kelet-Európában is jelen levő nyugati befektetési cégekkel.