A pénteki emelkedés után ma tovább drágult az olaj, mivel a befektetők továbbra sem látják az amerikai kormány 700 milliárd dolláros mentőakciójának részleteit, de arra számítanak, hogy a gazdaság felpörgetése emelheti a keresletet az olaj iránt. A múlt héten még majdnem 90 dollár volt az olaj ára a világ árutőzsdéin, majd akkor kezdett emelkedni, amikor a megoldás jelei mutatkoztak a pénzügyi pánik után.
Az elemzők sem látják egyelőre tisztán a helyzetet, de a legvalószínűbbnek azt tartják, hogy ha a kormány megmenti a bankokat, akkor felpörög a gazdaság, ez pedig emelheti az olaj iránti keresletet. Ennek köszönhető jórészt a mai és a pénteki áremelkedés is, emellett Nigériában továbbra sem tudnak teljes kapacitással termelni a lázadók miatt, ez szintén közrejátszott a drágulásban.
Sok szakember úgy véli, hogy a piac még csak most fogja beárazni azt, hogy az OPEC szeptember elején bejelentette: 520 ezer hordóval csökkenti a napi kitermelést. Eddig ugyanis csökkent a kereslet, így kevésbé volt fontos a kitermelés csökkentése. Most viszont ha beigazolódik az elemzők sejtése, és ismét emelkedni kezd a kereslet, akkor az olajárban is megmutatkozhat a termeléskiesés.
Nigériában régóta hallani arról, hogy a Niger-delta egyenjogúságáért küzdő szervezetek rendszeresen támadnak meg olajvezetékeket. Az utóbbi években a támadások következtében napi 2,5 millió hordóról 1,5 millió hordóra csökkent a legnagyobb afrikai olajtermelő ország kapacitása. A kutak most sem működnek teljes kapacitással, még mindig mindennaposak a támadások.
Ma délután 109 dollárig emelkedett az olaj ára, öt óra után 108,17 dollárba került egy hordó nyersolaj, ami 3,62 dollárral volt magasabb a pénteki árfolyamnál.